Αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά στο Σινσινάτι

Στέφανος Τσιτσιπάς

© φωτογραφία αρχείου Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:17 - 17.08.2023 / Ανανεώθηκε: 21:27 - 17.08.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από του Χούμπερτ Χούρκατς και αποχαιρέτησε το τουρνουά του Σινσινάτι. Χάνει τρεις θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη ο Έλληνας τενίστας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά του Σινσινάτι. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 6-3, 6-4 από τον Χούμπερτ Χούρκατς και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν είχε απάντηση στο καλό σερβίς του Πολωνού. Ο Χούρκατς είχε απάντηση στα τρία μπρέικ πόιντ του Τσιτσιπά ενώ εκμεταλλεύθηκε τις δύο δικές του ευκαιρίες. Σε έναν αγώνα με πολύ λίγα λάθη (5 ο Τσιτσιπάς, 4 ο Χούρκατς), το καλό ποσοστό του Πολωνού στο πρώτο σερβίς (34/40 κερδισμένοι πόντοι) έκανε τη διαφορά.

Ο Χούρκατς θα αντιμετωπίσει τον Αλεξέι Ποπίριν στα προημιτελικά. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα χάσει τρεις θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και θα βρεθεί στο Νο.7 του κόσμου.

Ο Χούρκατς έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της στον αγώνα αφού προηγήθηκε με μπρέικ για το 3-0. Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία για να σπάσει στο σερβίς του αντιπάλου του στο έβδομο γκέιμ αλλά ο Πολωνός πέρασε το τεστ για το 5-2 και την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Ο Πολωνός έκανε μπρέικ και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Αυτό έκανε τη διαφορά στην εξέλιξη του αγώνα αφού ο Χούρκατς υπερασπίστηκε στο σερβίς του για το 6-4 και την πρόκριση.