Αλάνθαστος ο Τσιτσιπάς, προκρίθηκε στην οκτάδα του Παρισιού και έκλεισε θέση στο ATP Finals

Στέφανος Τσιτσιπάς

Sportal newsroom 17:41 - 02.11.2023 / Ανανεώθηκε: 18:37 - 02.11.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά Masters του Παρισιού.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Masters του Παρισιού. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επιβλήθηκε με 7-6(2), 6-4 του Αλεξάντερ Ζβέρεφ και συνεχίζει την πορεία του στη διοργάνωση.

Παράλληλα, με τη νίκη του αυτή ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκλεισε θέση στο ATP Finals που θα γίνει στο Τορίνο. Αυτή ήταν η ένατη νίκη του Τσιτσιπά κόντρα στον Ζβέρεφ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα σε τενίστα του Top-10 φέτος. Επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά θα είναι ο Κάρεν Χατσάνοφ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε τα εύκολα δύσκολα στο πρώτο σετ, αλλά το καλό του σερβίς στο τάι μπρέικ έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε μπρέικ στο δεύτερο, κιόλας, γκέιμ του ματς. Ο Ζβέρεφ είχε δύο μπρέικ πόιντ αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του για το 3-0. Ο Γερμανός δεν σέρβιρε καλά, την ώρα που ο φετινός φιναλίστ του Australian Open έβρισκε εντυπωσιακά χτυπήματα.

Στο πέμπτο γκέιμ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε θέμα με το πόδι του, πήρε ιατρικό τάιμ άουτ και συνέχισε τον αγώνα. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας υπερασπίστηκε το σερβίς του και είχε τις μπάλες στα χέρια του για να κλείσει το σετ, αλλά ο Ζβέρεφ έκανε το μπρέικ και στη συνέχεια το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Στέφανος Τσιτσιπάς σέρβιρε υποδειγματικά και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς μπήκε με μπρέικ, γεγονός που ήταν καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα. Ο Ζβέρεφ «έσβησε» δύο ματς πόιντ στο σερβίς του για το 5-4 και στη συνέχεια, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας σέρβιρε για τη νίκη και την πρόκριση στην οκτάδα.

• Γίνεται η παρουσίαση των Τσιτσιπά και Ζβέρεφ
  • Ο νικητής στα ημιτελικά θα παίξει με το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Κάρεν Χατσάνοφ και τον Ρομάν Σαφιούλιν. Οι δυο Ρώσοι αγωνίζονται αυτή τη στιγμή, με το σκορ να είναι στο 4-6, 6-4, 2-0 υπέρ του Χατσάνοφ.
  • Αυτό θα είναι το 7ο ματς σε 1000άρι τουρνουά με τον Έλληνα τενίστα να έχει ρεκόρ (4-2) απέναντι στον Γερμανό, ενώ οι δυο τους έχουν βρεθεί μόλις μια φορά σε indoor τουρνουά (ATP Finals 2019) όπου και τότε ο Τσιτσιπάς είχε επικρατήσει.
  • Ο αγώνας θα ξεκινήσει σε λίγα λεπτά
  • Αυτή θα είναι η 13η φορά που Τσιτσιπάς και Ζβέρεφ έρχονται αντιμέτωποι, με τον Έλληνα πρωταθλητή να μετρά επτά νίκες και πέντε ήττες.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη «μάχη του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ για την φάση των 16 στο Paris Masters.