Sportal newsroom 17:24 - 09.07.2023 / Ανανεώθηκε: 17:25 - 09.07.2023

Ο Στέφανος και ο Πέτρος Τσιτσιπάς αποκλείστηκαν στο διπλό από τους Φις και Βαν.

Τα αδέρφια Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς έμειναν εκτός διπλού στο Wimbledon.

Ο καλύτερος Έλληνας τενίστας και ο αδερφός του ρίχτηκαν στη μάχη την Παρασκευή (7 Ιουλίου) και ολοκληρώθηκε σήμερα, λόγω των διακοπών που προκλήθηκαν από τη συνεχή βροχόπτωση.

Με το σκορ στο 1-1 τα αδέρφια Τσιτσιπά προηγήθηκαν με 2-0 στα game, αλλά οι Γάλλοι, Αρτούρ Φις και Λούκας Βαν, κατάφεραν να πάρουν έξι συνεχόμενα game κι έτσι έφτασαν στη νίκη με 2-1 (6-7(3), 6-4, 6-2).

Το βράδυ της Παρασκευής, αμέσως μετά τη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά επί του Άντι Μάρεϊ με 3-2, το ελληνικό δίδυμο κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, αλλά οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 1-1 (6-4), εκμεταλλευόμενοι το γρήγορο μπρέικ που έκαναν στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ.

Το ματς διεκόπη, εξαιτίας του προχωρημένου της ώρας και προγραμματίστηκε για το Σάββατο, αλλά και πάλι η βροχή τους χάλασε τα σχέδια.

Τα δύο ζευγάρια επέστρεψαν ξανά σήμερα. Τα αδέρφια Τσιτσιπά κατέκτησαν τα δύο πρώτα game, αλλά οι Φις-Βαν πήραν έξι συνεχόμενα και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση.