Δυναμικό ξεκίνημα του Τσιτσιπά στην πρεμιέρα του Australian Open (vids)

Στέφανος Τσιτσιπάς / © photo by Cameron Spencer / Getty Images / Ideal Images

Sportal newsroom 12:19 - 16.01.2023 / Ανανεώθηκε: 12:57 - 16.01.2023

Το πρώτο Grand Slam της χρονιάς ξεκίνησε και ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 3-0 σετ τον Γάλλο Κουεντίν Χαλίς, No 64 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο 24χρονος Έλληνας τενίστας συνεχίζει στο δεύτερο γύρο με υψηλές προσδοκίες στην Αυστραλία...

O πρώτος αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά στο Australian Open διήρκησε δύο ώρες. Και θα είχε διαρκέσει λιγότερο, αν ο Κουεντίν Χαλίς δεν είχε αντισταθεί στο τρίτο και τελευταίο σετ.

Διότι, ο 24χρονος Έλληνας τενίστας, Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης τα δύο πρώτα τα πήρε με άνεση και χάρη: 6-3 και 6-4. Στο τρίτο σετ δυσκολεύτηκε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το έχασε κιόλας.

Οι δυο τους πήγαν στο Tiebreak και εκεί ο Τσιτσιπάς… γύρισε και έστειλε τον Γάλλο πίσω στην πατρίδα του. Αντίθετα εκείνος συνεχίζει στον δεύτερο γύρο του πρώτου Grand Slam της χρονιάς. Επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης ανάμεσα στον Γιάνικ Χάνφμαν και τον Ρίνκι Χιτζικάτα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε στον απόλυτο βαθμό το σερβίς του. Μάλιστα το πρώτο game το πήρε σε χρόνο ρεκόρ! Ο Χαλίς προσπάθησε να αντισταθεί, αλλά οι άσοι του Στέφανου (συνολικά είχε 17 στον αγώνα) του… έκοβαν τα πόδια.

Το σετ τελείωσε 6-3 και το ξεκίνημα του δευτέρου έμοιαζε με το πρώτο. Μόνο που τα δυναμικά σερβίς που έκανε μέχρι τότε ο Τσιτσιπάς τα αντέγραψε και ο Χαλίς. Ο Γάλλος, νούμερο 64 στην παγκόσμια κατάταξη, προηγήθηκε με 2-1 στα games, αλλά ο Τσιτσιπάς δεν ισοφάρισε απλώς. Έκανε και break. Επέστρεψε και προηγήθηκε με 3-2, το 4-2 ήρθε αβίαστα και γενικά το δεύτερο σετ -όπως και αυτό που είχε προηγηθεί- κύλησαν ομαλά για τον Στέφανο Τσιτσιπά μέχρι το υπέρ του 6-4. Έτσι έγινε το 2-0 και ακολούθησε το… σκληρό τρίτο σετ.

Εκεί όπου οι δύο τενίστες χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους στο Tiebreak. Πρωτού φθάσουμε εκεί ο Χαλίς προηγήθηκε με 6-5 και έβαλε πίεση στον Τσιτσιπά. Ο εκνευρισμός του ελέχθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6. Μετά ακολούθησε… μάχη. Ο Χαλίς έκανε το μίνι break προηγήθηκε με 3-0 και έδειχνε ικανός να κατακτήσει το τρίτο σετ. Ο Τσιτσιπάς όμως, δεν ήταν διατεθειμένος να παίξει τέταρτο σετ.

Με απίθανο πόντο, ύστερα από εξαιρετική λόμπα ισοφάρισε σε 4-4 και εκεί πήρε τα πάνω του. Πίεσε τον Χαλίς μέχρι εσχάτων και τον οδήγησε σε τραγικό λάθος στο match point. Ο Στέφανος έκανε το 3-0 στα σετ και ετοιμάζεται πλέον για τη συνέχεια του Grand Slam, στο οποίο στοχεύει ψηλά. Πολύ ψηλά!