Επιβλητικός ο Τσιτσιπάς κόντρα στον Χιτζικάτα, προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open (vid)

Στέφανος Τσιτσιπάς / © Photo by Cameron Spencer/Getty Images/Ideal Images

Ελένη Ανδρικοπούλου 14:00 - 18.01.2023 / Ανανεώθηκε: 14:25 - 18.01.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-0 σετ του Χιτζικάτα και πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Australian Open.

O Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν καταπληκτικός στο ματς κόντρα στον Ρίνκι Χιτζικάτα. Ο Έλληνας τενίστας πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Australian Open με 3-0 σετ (6-3, 6-0, 6-2) σε 1 ώρα και 32 λεπτά.

Τσιτσιπάς: «Ήμουν πίσω, αλλά επέστρεψα με την υποστήριξη του κόσμου»
AUSTRALIAN OPEN

13:42 - 16.01.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Australian Open νικώντας με 3-0 σετ τον Χαλίς και στις δηλώσεις του έπειτα από τη σπουδαία νίκη ευχαρίστησε όσους τον υποστήριξαν απο τις κερκίδες.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι σε εξαιρετική κατάσταση, καθώς έφτασε τις έξι νίκες σε ισάριθμα ματς και πλέον περιμένει να μάθει τον επόμενό του αντίπαλο. Αυτός θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού του ολλανδικού εμφύλιου ανάμεσα στον Χρίεκσπορ και τον φαν ντε Ζάντσχουλπ την Παρασκευή (20/01).

Το πρώτο σετ ο Έλληνας τενίστας το «καθάρισε» σε 35 λεπτά. Στο δεύτερο σετ ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χιτζικάτα. Χαρακτηριστικό είναι ότι το κέρδισε με 6-0, χάνοντας μόλις εννιά πόντους. Στο τρίτο σετ ο Αυστραλός έπαιξε πιο απελευθερωμένα, καθώς δεν είχε τίποτα να χάσει και έβγαλε αρκετά εντυπωσιακά χτυπήματα. Ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έλεγχε την κατάσταση και κατάφερε να πάρει την νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Στέφανος μετά και τον αποκλεισμό - σοκ του Ράφα Ναδάλ, είναι από τα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης και θέλει να φτάσει ως την κορυφή του Australian Open.