Λύγισε τον Σίνερ και προκρίθηκε στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει τη μεγάλη του νίκη επί του Γιανίκ Σίνερ/ © Photo by Will Murray/Getty Images

Παύλος Κουστέρης 14:19 - 22.01.2023 / Ανανεώθηκε: 14:43 - 22.01.2023

Μπορεί να έκανε τα εύκολα, δύσκολα, αλλά ο Τσιτσιπάς ήταν ανώτερος και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Australian Open! Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε 3-2 του ψυχωμένου Σίνερ και ετοιμάζεται για τη μάχη με τον Λεχέτσκα.

Συνεπής στο ραντεβού του ο Στέφανος Τσιτσιπάς! Μπορεί ο Έλληνας τενίστας να φάνηκε να κάνει τα εύκολα (που ο ίδιος το έκανε να φανεί έτσι) δύσκολα κόντρα στον Γιανίκ Σίνερ, αλλά η δουλειά έγινε!

Επικρατώντας με 3-2 (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3) του Ιταλού αντιπάλου του, πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τα προημιτελικά του Australian Open, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη μεγάλη έκπληξη μέχρι τώρα του τουρνουά, Γίρι Λεχέτσκα, που έβγαλε νοκ-άουτ τον Φελίξ Αλιασίμ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τα πρώτα δύο σετ, δείχνοντας ότι έχει του… χεριού του τον Σίνερ, αλλά ο νεαρός Ιταλός που δεν είχε τίποτα πια να χάσει, επέστρεψε και χάρη στο μαχητικό του πνεύμα ισοφάρισε σε 2-2. Ωστόσο, στο πέμπτο και κρίσιμο σετ, ο Τσιτσιπάς απέδειξε την ανωτερότητά του και παίζοντας πιο επιθετικά έφτασε στη νίκη, κλείνοντας το σετ στο 6-3.

«Γκαζωμένος» από την αρχή ο Τσιτσιπάς

Με εξαιρετικό τρόπο άρχισε το παιχνίδι ο Τσιτσιπάς κόντρα στον Σίνερ, καθώς με το… καλημέρα κατάφερε να σπάσει το σέρβις του Ιταλού, θέτοντας τους δικούς του όρους στο πρώτο σετ και με όπλο το σέρβις του κατάφερε να φτάσει μέχρι και το 4-3. Σε εκείνο το σημείο, ο Γιανίκ Σίνερ έστειλε το δικό του… μήνυμα και με μπρέικ ισοφάρισε σε 4-4, ωστόσο ο Τσιτσιπάς έπαιζε με τον αέρα του… φαβορί και απαντώντας με δικό του μπρέικ και στη συνέχεια στο δικό του σέρβις έκλεισε το πρώτο σετ με 6-4.

Η εικόνα του δεύτερου σετ δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Μετά το 1-1, ο Τσιτσιπάς έκανε νέο μπρέικ στον Ιταλό παίρνοντας καθαρό προβάδισμα, αλλά η απάντηση ήταν άμεση για το 2-2. Το σετ έφτασε στο 4-4 και τότε ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το… σπάσιμο στον Σίνερ και χωρίς πρόβλημα στη συνέχεια έκλεισε κι αυτό το σετ στο 6-4, παίρνοντας πολύ ισχυρό προβάδισμα.

Η επιστροφή του Σίνερ

Θα ανέμενε κανείς την αντίδραση του Σίνερ, που ήταν εξαιρετικός σε όλο το τουρνουά και πράγματι αυτή η πρόβλεψη επαληθεύτηκε. Αφού έκανε το 1-0 και έφτασε μια ανάσα από το 2-0, με τον Τσιτσιπά να σώζει τέσσερα μπρέικ-πόιντ, τελικά ο Ιταλός το έκανε το μπρέικ, κάνοντας το 4-1. Στη συνέχεια του γκέιμ, ο Σίνερ έφτασε πιο κοντά σε νέο μπρέικ, παρά ο Τσιτσιπάς να ισοφαρίσει και χωρίς περαιτέρω… δράμα, έγινε το 2-1 με 6-3 στα γκέιμ.

Η ψυχολογία του αγώνα ήταν φανερό ότι είχε αλλάξει και ήταν πλέον υπέρ του Σίνερ και από πολύ νωρίς του έκανε το μπρέικ για το 2-1 και πάνω σε αυτό έχτισε την υπόλοιπη πορεία του στο σετ. Βρέθηκε κοντά και σε δεύτερο μπρέικ, με τον Τσιτσιπά να επιστρέφει στο πέμπτο γκέιμ από το 40-15 και στο έβδομο από το 40-0, αλλά ο Σίνερ δεν είχε πρόβλημα στο δικό του σέρβις και έτσι έκλεισε το σετ στο 6-4, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Απλά ανώτερος

Το πέμπτο σετ ήταν κι αυτό της… αλήθειας! Ο Τσιτσιπάς φάνηκε πολύ πιο συγκεντρωμένος, έκανε το 1-0, δέχθηκε εύκολα το 1-1 ενώ στη συνέχεια κράτησε το σέρβις του για το 2-1. Στο τέταρτο γκέιμ έφτασε το παιχνίδι στο υπέρ του 40-0, αλλά παρά το τριπλό μπρέικ-πόιντ, ο Σίνερ έβγαλε… σφυγμό και με εκπληκτική ανατροπή έφτασε στην κατάκτηση του γκέιμ. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν πιο σταθερός στο σέρβις και έφτασε στο 3-2 και στη συνέχεια δεν άφησε τη νέα ευκαιρία να πάει χαμένη. Πήρε πάλι προβάδισμα με 40-0 και παρά τη μείωση σε 40-30, το μπρέικ έγινε και μαζί το 4-2. Τα υπόλοιπα ήταν τυπική διαδικασία... Ο Τσιτσιπάς έκλεισε το σετ και με 6-3 πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Australian Open.