Η Παρτιζάν έκανε την ανατροπή (92-81) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα!

© euroleague.net

Δημήτρης Χούπης 00:13 - 14.03.2023

Η Παρτιζάν επέστρεψε από το -14 και πήρε μεγάλη νίκη (92-81) στο ντέρμπι της Αδριατικής Λίγκας επί του Ερυθρού Αστέρα.

Πραγματοποιώντας μεγαλειώδη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Παρτιζάν επικράτησε (92-81) του Ερυθρού Αστέρα για την Αδριατική Λίγκα φτάνοντας το ρεκόρ της στο 19-2! Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου με τον Φακούντο Καμπάτσο να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο είχαν το «πάνω χέρι» (13-24 στο 10') και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +14 (34-48), με τον Αργεντινό γκαρντ να σημειώνει 21 πόντους.

Αρμάνι Μιλάνο: «Καθαρές» οι εξετάσεις του Σιλντς
EUROLEAGUE

16:35 - 13.03.2023

Ο φόργουορντ της ιταλικής ομάδας εγκατέλειψε τον αγώνα με την Μπρίντιζι αφού προσγειώθηκε σε πόδι αντιπάλου και γύρισε το πόδι του. Τελικά δεν είχε κάτι σοβαρό και έτσι η ζωή στο Μιλάνο συνεχίζεται χωρίς... καρδιοχτύπια!

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο με τις φωνές του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι παίκτες του μπήκαν στο παρκέ με «μάτι που γυαλίζει» πλησιάζοντας σε... απόσταση αναπνοής (63-66 στο 30') στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η Παρτιζάν «έτρεξε» αρχικά ένα σερί 11-0 (74-66) βάζοντας τα θεμέλια για μια πολύ σημαντική νίκη, που ήταν προϊόν μεγάλης εμφάνισης στο δεύτερο 20λεπτο.

Ο Ματίας Λεσόρτ ήταν ο κυρίαρχος του παρκέ με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Ζακ Λεντέι με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου τελείωσε τον αγώνα με 2 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 8 λεπτά συμμετοχής.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν καταπληκτικός ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Λούκα Μίτροβιτς με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 34-48, 63-66, 92-81.