Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό, πάτησε την κορυφή και είναι κοντά στο πλεονέκτημα έδρας!

Νίκος Καλαμπάκας 16:49 - 25.02.2024 / Ανανεώθηκε: 17:10 - 25.02.2024

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι παίκτριες του Νίκλα επιβλήθηκαν με σκορ 74-61 και πλέον είναι στην 1η θέση της κατάταξης μαζί με τις «πράσινες».

Έχοντας για μια ακόμα φορά κορυφαίες του παίκτριες τις Βίτολα και Χριστινάκη που σημείωσαν από 20 πόντους, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 74-61 για την 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Οι ερυθρόλευκες κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου γύρου και πλέον έχουν τον πρώτο λόγο για το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της λίγκας.

Οι δύο «αιώνιοι» ξεκίνησαν τον αγώνα με ψυχή και πάθος, κάτι που έδωσε άγρια ομορφιά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός βάδιζαν χέρι - χέρι στο σκορ και στο τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχες είχαν προβάδισμα ενός πόντου (17-16).

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το... γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και κυριάρχησε απόλυτα. Οι παίκτριες του Νίκλα ήταν πιο αποφασιμένες από αυτές της Καπογιάννη και κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Στο 20' το σκορ έγραφε 39-25 και οι Πειραιώτισες έδειχναν να έχουν το προβάδισμα.

Αυτό μάλιστα έφερε και νεύρα στις πράσινες, με την Τζόουνς αποχωρώντας για τα αποδυτήρια να δίνει δυνατή γροθιά στο πλέξι γκλας της φυσούνας και να το σπάει. Μάλιστα, η αθλήτρια του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με δεμένο χέρι, αφού τραυματίστηκε από το χτύπημα.

Όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση, αφού στην 3η περίοδο με επί μέρους σκορ 11-24 έφερε τον αγώνα τούμπα. Στο 30' το σκορ έδειχνε 50-49 και όλα έδειχναν ότι οδεύουμε για φινάλε - θρίλερ.

Οι ερυθρόλευκες ωστόσο μπήκαν δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και γρήγορα κατάφεραν να ανακτήσουν τα ηνία. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά τη διαφορά στους δέκα, αφού Βίτολα και Χριστινάκη έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, βοηθώντας την ομάδα τους να κυριαρχήσει, μέχρι το τελικό 74-61.

Δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49, 74-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Γουίλιαμς 9, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 8 (8 ασίστ), Καρλάφτη 2, Δίελα, Βίτολα 20 (2/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Χριστινάκη 20 (2/5 τρίποντα), Κολλάτου, Τόμπιν 9 (6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 13 (3/8 τρίποντα), Παυλοπούλου 7, Τσβίτκοβιτς 6 (5 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Σωτηρίου 2, Πατσιτζή, Αλεξανδρή 7, Τζόουνς 14 (7 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 10 (17 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου 2, Υφαντοπούλου