Η Νίκη «σκόρπισε» τα Χανιά (88-28) και πήρε την 5η θέση της Α1 Γυναικών

Νίκη Λευκάδας

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 17:02 - 12.04.2023

Η Νίκη Λευκάδας είναι η ομάδα που κατέκτησε την 5η θέση της Α1 Γυναικών αφού έφερε τη σειρά της με τον ΑΟ Χανίων στο 3-2, διαλύοντας την ομάδα της Κρήτης με σκορ 88-28.

Μια εκκρεμότητα υπήρχε προκειμένου να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών στο μπάσκετ, αφού Νίκη και ΑΟ Χανίων διεκδικούσαν την 5η θέση του πρωταθλήματος. Τελικά η ομάδα της Λευκάδας ήταν καταιγιστική στο game 5 με τις Κρητικές και τις νίκησαν με το... βαρύ 88-28, κατακτώντας αυτές την 5η θέση.

Το επικό βίντεο της ανανέωσης του Ουόκαπ - Προσπαθεί να παραγγείλει χταπόδι (vid)
ΜΠΑΣΚΕΤ

14:55 - 12.04.2023

Η νέα παραγωγή του Ολυμπιακού είχε και πάλι έμπνευση και χιούμορ, με τους «ερυθρόλευκους» να συνδέουν την είδηση της ανανέωσης συνεργασίας του Τόμας Ουόκαπ με ένα εξαιρετικό βίντεο όπου πρωταγωνιστεί ο Αμερικανός γκαρντ και έναν γκαρσόνι που προσπαθεί να καταλάβει τι ακριβώς θέλει να παραγγείλει ο πελάτης του.

Ο αγώνας ήταν παράσταση για έναν ρόλο αφού τα Χανιά κατάφεραν να αντισταθούν μόνο στο πρώτο 10λεπτο. Από το 18-12 του 10', το σκορ εκτοξεύθηκε στο 46-19 στο ημίχρονο και κάπου εκεί το ματς έγειρε οριστικά προς την πλευρά της Νίκης.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια σκέτη απογοήτευση για τις φιλοξενούμενες που κατάφεραν να σημειώσουν μόλις έναν πόντο. Το 67-20 του 30' αποτύπωνε τη διαφορά δυναμικότητας των αντιπάλων και δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης για το ποια ομάδα είναι καλύτερη. Το τελικό 88-28 αφήνει με την πικρία τα Χανιά και δίνει στη Νίκη την 5η θέση, με την ομάδα της Λευκάδας να ολοκληρώνει ιδανικά το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 46-19, 67-20, 88-28

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 11(1), Γεωργάκη 4, Ντάλλα 8(2), Δανδουλάκη 5(1), Αξιοπούλου 4, Αναστασοπούλου 19, Φουράκη 24, Κούκη 13(1).

ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη): Παπαδάκη, Θεοδοσουλάκη, Ζανίκα 5, Φραγκιουδάκη 2, Λαγωνικάκη 7, Παπαγιαννάκη 2, Μαυράκη 10(2), Πολυανίδη. Σκέμπε 2.