Ένα ημίχρονο αρκούσε στην ΑΕΚ

Χρήστος Τσάλτας 19:11 - 13.11.2023 / Ανανεώθηκε: 19:19 - 13.11.2023

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, όμως όταν πάτησε το γκάζι τα πράγματα απλοποιήθηκαν. Η Ένωση κυριάρχησε στο παρκέ και έφτασε με άνεση στη νίκη (93-74).

Για ένα ημίχρονο η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου. Όταν όμως οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο «εξαφανίστηκαν, με την Ένωση να φτάνει εύκολα στη νίκη, ελέγχοντας απολυτα την κατάσταση στο δεύτερο μέρος. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν στο 3-3, με δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, την ώρα που ο Κολοσσός υποχώρησε στο 2-4, με το πέρας 6 αγωνιστικών.

Ο Τζάστιν Τίλμαν με 25 πόντους και 9/12 σουτ έδωσε τον ρυθμό στην ομάδα του, με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να επιστρέφει στις καλές εμφανίσεις με 18 πόντους, 2 τάπες και 5/8 σουτ, ενώ 12 πόντους και 4 ασίστ πρόσθεσε ο Τσέισον Ραντλ. All-around εμφάνιση από τον Ζώη Καράμπελα, με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τον Κολοσσό Ρόδοι, οι 15 πόντοι του Ντάνιελ Ουτόμι και οι 11 του Λούκα Μπράικοβιτς δνε ήταν αρκετοί.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Με καλό ρυθμό μπήκε στο παρκέ ο Κολοσσός και κατάφερε να πάρει τα ηνία με Ουτόμι και Γιόργκενσεν να δίνουν σκορ (7-11, 3'). H AEK χτύπησε κοντά στο καλάθι, με τον Τίλμαν αιχμή του δόρατος (13-11, 5'). Με τον Ραντλ η ΑΕΚ προσπάθησε να χτίσει σκορ, αλλά Ουτόμι και Γιόργκενσεν έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια στην ομάδα τους (18-19, 7'). Ο Μπιλλής με δικούς του πόντους προσπάθησε να κρατήσει τον Κολοσσό μπροστά, αλλά ο ΜακΡέι έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου με βολές για το 27-26.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να κρατήσει τον έλεγχο με Χολ και ΜακΡέι, όμως ο Ουτόμι έβαλε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού με διαδοχικά τρίποντα (31-32, 12'). Ο Ραντλ συνδέθηκε με το καλάθι και έβαλε την Ένωση ξανά σε θέση οδηγού (37-35, 14'). Ο Τίλμαν ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση της ΑΕΚ, η οποία ανέκτησε τον έλεγχο (42-41, 17'). Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ανέλαβε δράση στο τέλος του ημιχρόνου και με την άμυνα της Ένωσης να ανεβάζει στροφές το ημίχρονο έκλεισε με τους παίκτες του Ζοάν Πλάθα στο +4 για το 51-47.

Νευρικές και άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με την ΑΕΚ όμως να κρατάει τα ηνία χάρη στον Τζάστιν Τίλμαν (55-53, 25'). Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και με τους Ραντλ και Χατζηδάκη να μπαίνουν στην εξίσωση και τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (63-53, 27'). Ο Κολοσσός προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά Κουζμίνσκας και ΜακΡέι δεν το επέτρεψαν, με την ΑΕΚ να κλείνει το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά για το 75-58.

Ο Κολοσσός δεν μπορούσε να πλησιάσει, με την ΑΕΚ να κρατάει τον έλεγχο, χάρη στον Χατζηδάκη (77-61, 32'). Ο Κουζέλογλου έδωσε σκορ μετά από επιθετικά ριμπάουντ, με την διαφορά να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο (83-65, 35'). Η Ένωση κράτησε τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, η οποία ήταν η δεύτερη διαδοχική της στην Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 51-47, 75-58, 93-74.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 24 (9/12 δίποντα, 6/8 βολές), Ραντλ 12 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κουζμίνσκας 18 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), ΜάκΛεμορ 5, Χολ 2, Φλιώνης (6 ασίστ), Νετζήπογλου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6, Κουζέλογλου 6, Ματαλιωτάκης 2, ΜακΡέι 6 (2/8 σουτ)

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 7 (3/8 σουτ), Ουτόμι 15 (4/7 τρίποντα), Μπράικοβιτς 11 (5/7 δίποντα, 4ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πόλι 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Περάντες 7 (3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάουντλοκ 8 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κολοβέρος 5 (2/9 σουτ), Παπαγιάννης 3, Μπιλλής 5 (1), Καμαριανός 6 (3/3 δίποντα), Γόντικας 3 (0/4 δίποντα, 3/4 βολές)