ΑΕΚ από ατσάλι, πήρε το θρίλερ!

Τζάστιν Τίλμαν

Χρήστος Τσάλτας 21:32 - 17.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:40 - 18.10.2023

Παρ' ότι η Λούντβιγκσμπουργκ έφερε πολλές φορές το παιχνίδι στα μέτρα της, η ΑΕΚ με ανατροπή διαρκείας και μεγάλα σουτ από Χολ και Ραντλ έκανε την ανατροπή και μπήκε με το δεξί στο νέο BCL (84-79).

Μια ΑΕΚ με χαρακτήρα, ψυχή και χαρακτήρα στα δύσκολα κατάφερε να γυρίσει από την... κόλαση και να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη, που δείχνει τον δρόμο για τη συνέχεια. Η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε 22 επιθετικά ριμπάουντ όμως η ΑΕΚ είχε λύσεις στα τελευταία λεπτά, μεγάλα σουτ από Χολ και Ραντλ και μπήκε με το δεξί στο νέο BCL.

Ο Μντάουγκας Κουζμίνσκας με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκ΄ροερ της ομάδας του σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Τζάστιν Τίλμαν να προσθέτει 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. 13 πόντους πρόσθεσε ο ουσιαστικός Μπεν ΜάκΛεμορ, ενώ 12 πόντους και 8 ασίστ μέτρησε ο Λάνγκστον Χολ που έκανε τη διαφορά στο φινάλε.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιβάλλει το παιχνίδι της και στο ξεκίνημα του αγώνα βρήκε λύσεις με Τίλμαν και Ραντλ (7-3, 2'). Οι Γερμανοί ισορρόπησαν και χάρη σε Γκρέιβς και Εντίγκιν ισοφάρισαν (9-9, 3'). Η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε τα ηνία του αγώνα και χάρη σε Μπούι και Χάμοντ έχτισε διαφορά στο σκορ (12-19, 6'). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε, με Τίλμαν και Χολ να απαντάνε (18-21, 8'). Η πιεση της Ένωσης στην άμυνα έφερε αποτελέσματα, με τον Νετζήπογλου να βάζει την ομάδα του μπροστά (24-23, 9'). Ο Γκρέιβς όμως είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 24-25.

Οι παίκτες του Κινγκ ήταν ορεξάτοι και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Χάμοντ να ανεβάζει τη διαφορά (26-32, 13'). Καμπενγκέλε και Κουζμίνσκας έδωσαν πνοή στην ΑΕΚ, η οποία μείωσε σε απόσταση βολής (32-34, 14'). Ο Γκρέιβς διατηρούσε την ομάδα του σε θέση ισχύος (34-39, 16'). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση Ραντλ και Κουζμίνσκας έγιναν παράγοντες στο παιχνίδι της όμάδας τους, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια (40-39, 18'). Ο ΜάκΛεμορ φώναξε παρών και η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο για το 44-43 του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΚ μπλόκαρε επιθετικά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και η Λούντβιγκμπουργκ το εκμεταλλεύτηκε με Μπούι και Γκρέιβς (44-48, 23'). Ο ΜάκΛεμορ φώναξε παρών και η Ένωση μείωσε ξανά (51-52, 25'). Οι παίκτες του Πλάθα δημιούργησαν φθορά στους Γερμανούς και με ΜάκΛεμορ, Νετζήπογλου πήραν τα ηνία (57-56, 27'). Η Λούντβιγκσμπουργκ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο τέλος του δεκαλέπτου να ισοφαρίσει με τον Χάμοντ σε 61-61.

Πολύ νωθρά μπήκε στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ και η Λούντβιγκσμπουργκ την τιμώρησε. Εντίγκιν και Λιούις ανέλαβαν δράση και με δικές τους προσπάθειες έχτισαν διαφορά (64-72, 34'), σε ένα σημείο που η ΑΕΚ έδειχνε αποσυντονισμένη. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει με τον Κουζμίνσκας (68-73, 35'). Ο Λάνγκστον Χολ ανέλαβε δράση και η ΑΕΚ μείωσε σε απόσταση αναπνοής (76-77, 38').

Η άμυνα της Ένωσης ήταν πιεστική, όμως η Λούντβιγκσμπουργκ έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ και ο Γκρέιβς έφερε την ομάδα του στο +3 (76-79, 39'). Η ΑΕΚ δεν είπε την τελευταία της λέξη όμως και χάρη σε Ραντλ και Χολ ανέτρεψε το σκηνικό (81-79, 39'' για το τέλος). Ο Μέλσον αστόχησε σε σουτ από τη γωνία, η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη με 84-79, κάνοντας το πρώτο βήμα στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 44-43, 61-61, 84-79.

ΑΕΚ BETSSON (Πλάθα): Τίλμαν 14 (4 ριμπάουντ), Χολ 12 (8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ραντλ 9 (5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Φλιώνης 2 (4 ασίστ), Νετζήπογλου 6, Χατζηδάκης 3, Κουζμίνσκας 15 (6 ριμπάουντ), Μάκλεμορ 13, Κουζέλογλου 2 (4 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 8 (6 ριμπάουντ), ΜακΡέι .

Ρίζεν Λούντβιγκσμπουργκ (Κινγκ): Χάμοντ 10, Μπάχρε 4, Πάτρικ Τζ., Γκρέιβς 17, Πάτρικ Γιοχ., Μπούιε 13, Λιούς 5, Τσάιλντς 9, Μέλσον 4, Μπαρτόλο 2, Πλέτα, Εντίγκιν 15.

Θυμηθείτε το live του αγώνα

Τέλος αγώνα: ΑΕΚ - Λούντβιγκσμπουργκ 84-79. Μεγάλη ανατροπή, μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ, που με Χολ και Ραντλ μπροστάρηδες γύρισε ένα παιχνίδι που στράβωσε πολύ στη διάρκειά του.

• 81-79, 39'' για το τέλος. Η ΑΕΚ μπροστά με Ραντλ και Χολ να μιλάνε την κρίσιμη ώρα!
  • 76-79 στο 39'. Ο Γκρέιβς, μετά το 21ο επιθετικό ριμπάουντ της Λούντβιγκσμπουργκ έγραψε το σκορ.
  • 76-77 στο 38'. Ο Χολ με 4 προσωπικούς πόντους μείωσε.
  • 72-75 στο 37'. Ο Χολ έδωσε τον τόνο στην ΑΕΚ, ο Τίλμαν μείωσε και η ΑΕΚ μπήκε ξανά στο ματς, στο -3 με 3'10'' για το τέλος.
  • 68-73 στο 35'.  Ο Κουζμίνσκας μείωσε με επιθετικό ριμπάουντ.
  • 64-72 στο 34'. Τρίποντο του Εντίγκιν και η Λούντβιγκσμπουργκ στο +8. Πολύ άσχημο ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο για την ΑΕΚ. 3-11 το επί μέρους σκορ.
  • 62-67 στο 32'. Η Λούντβιγκσμπουργκ έχτισε διαφορά με τον Λιούις στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Τέλος τρίτης περιόδου. ΑΕΚ - Λούντβιγκσμπουργκ 61-61. Λάθη και χαμένα ριμπάουντ έφεραν την ισοπαλία στο τέλος της τρίτης περιόδου. Τα ριμπάουντ παραμένουν η μεγάλη πληγή της Ένωσης στο ματς.

• 61-59 στο 28'. Ο Καμπενγκέλε σ΄κόραρε για την ΑΕΚ.
  • 59-56 στο 27'. Νετζήπογλου και Κουζέλογλου σκοράρουν και η ΑΕΚ χτίζει διαφορά, στο +3.
  • 49-52 στο 25'. Ο ΜάκΛεμορ με το δεύτερο τρίποντο της ΑΕΚ στο ματς μείωσε.
  • 46-48 στο 24'. Ο Φλιώνης μείωσε για την ΑΕΚ
  • 44-45 στο 22'. Ο Γκρέιβς με τους πρώτους πόντους του δευτέρου μέρους έβαλε την Λούντβιγκσμπουργκ σε θέση οδηγού.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. ΑΕΚ - Λούντβιγκσμπουργκ 44-43. Η ΑΕΚ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στο φινάλε του ημιχρόνου, με υπομονή στο παιχνίδι της και λύσεις. Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας μετράει 9 πόντους, ο Τζάστιν Τίλμαν 8. Μεγάλο θέμα για την ΑΕΚ τα ριμπάουντ, με τους Γερμανούς να υπερτερούν (18-25).

• 40-39 στο 18'. Ο Κουζμίνσκας έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ.
  • 38-39 στο 17'. Με Ραντλ και Κουζμίνσκας η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε απόσταση αναπνοής. Τάιμ άουτ για την Λούντβιγκσμπουργκ.
  • 32-34 στο 14'. Ο Κουζμίνσκας με βολές μείωσε για την ΑΕΚ.
  • 29-34 στο 13'. Ο Μπαρτόλο με δικό του καλάθι ανέβασε στο +5 το προβάδισμα των Γερμανών. Μειωσε νωρίτερα ο Χατζηδάκης με τους πρώτους πόντους του στο ματς

Τέλος πρώτης περιόδου. ΑΕΚ - Λούντβγκσμπουργκ 24-25. Η ΑΕΚ αντέδρασε αμέσως μετά το -7, πέρασε μπροστά με τον Νετζήπογλου αλλά απάντησε ο Γκρέιβς για την Λουντβιγκμπουργκ στο τέλος του δεκαλέπτου.

• 20-23 στο 9'. Ο Νετζήπογλου μειώνει με βολές
  • 18-21 στο 7'. Η ΑΕΚ με Τίλμαν και Χολ κατάφερε να μειώσει το σκορ.
  • 12-16 στο 5'. Οι Γερμανοί παίρνουν προβάδισμα με 7 προσωπικούς πόντους του Μπούι.
  • 9-9 στο 3' Ο Εντίγκιν ισοφάρισε με γκολ-φάουλ για τους Γερμανούς.
  • 5-0 στο 1'. Ραντλ και ΜάκΛεμορ βάζουν την ΑΕΚ σε θέση οδηγού.

Το παιχνίδι αρχίζει!

• Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ: Φλιώνης, Ραντλ, ΜάκΛεμορ, Κουζμίνσκας, Τιλμαν.
  • Η ΑΕΚ ψάχνει την πρώτη νίκη της στη σεζόν, καθώς στα 2 πρώτα παιχνίδια της στην Basket League, απέναντι σε Λαύριο και Ολυμπιακό, μέτρησε ισάριθμες ήττες.
  • Χωρίς προβλήματα οι Γερμανοί στην αναμέτρηση με την Ένωση.
  • Η 12άδα της ΑΕΚ για το παιχνίδι με την Λούντβιγκσμπουργκ: Τίλμαν, Χολ, Ραντλ, Καράμπελας, Φλιώνης, Νετζήπογλου, Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας, ΜακΛεμορ, Κουζέλογλου, Καμπενγκέλε, ΜακΡέι.
  • Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει την Λούντβιγκσμπουργκ στην πρεμιέρα της στο BCL για τη φετινή σεζόν.