ΑΕΚ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

LIVE ΑΕΚ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Aχιλλέας Μαυροδόντης 15:18 - 18.02.2023 / Ανανεώθηκε: 18:02 - 18.02.2023

Παρακολουθείστε στο Sportal με ζωντανό σχολιασμό την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ κόντρα στον Περιστέρι, στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης, στον πρώτο ημιτελικό του Final 8. Το κείμενο ανανεώνεται διαρκώς...

•Τέλος αγώνα με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη με 77-65 και να παίρνει έτσι την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Παναθηναϊκού ή Ολυμπιακού!

•Ξανά ο Φρανσίσκο για τρεις, όμως απαντά άμεσα ο Μάιλς (65-76)

•Ο Φρανσίσκο μοιάζει ασταμάτητος και φτάνοντας τους 30(!) πόντους στέλνει το Περιστέρι στο +11 (62-73, 38')

•Κασελάκης και Φρανσίσκο για τρεις και το Περιστέρι μπροστά (62-67, 37')

•Το Περιστέρι, με μπροστάρη τον Μπίλαν, επέστρεψε και μείωσε, με το σκορ στο 35' να είναι 62-61 για την ΑΕΚ.

•Με ένα σερί 5-0 μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ (58-53, 32')

•53-53 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου

•Και το ντέρμπι καλά κρατεί με το Περιστέρι να πατάει γκάζι και να παίρνει το προβάδισμα με 51-53 (28')

•Στο 9-0 το σερί της ΑΕΚ και στο 48-44 το σκορ (25')

•Δύο βολές του Ουίλιαμς έβαλαν τέλος στο σερί του Περιστερίου (41-44, 24')

•Το σερί του Περιστερίου έφτασε στο 0-10 και το σκορ έγινε 39-44 (23'), με τον Φρανσίσκο να έχει σκοράρει όλους τους πόντους της ΑΕΚ στην περίοδο!

•Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο δεύτερο μισό και μα όπλο την άμυνα έτρεξε ένα 0-5, με το οποίο ισοφάρισε σε 39-39

•39-34 μετά από ένα εντυπωσιακό τρίποντο με ταμπλό στο τέλος του ημιχρόνου από τον Μάιλς της ΑΕΚ, με την Ένωση να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ της +5

•Η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει, καθώς το Περιστέρι κρατιόταν κοντά με 36-34 (18')

•Το παιχνίδι πλέον έχει αποκτήσει μια άγρια ομορφια, με μπόλικο μπασκετικό ξύλο να πέφτει στο παρκέ (32-30, 16')

•Η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις που έψαχνε και μείωσε, ενώ με 3/3 βολές του Μάιλς το σκορ έγινε 29-27 για την Ένωση

•Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμπορεύονται, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-24

•Άμεση απάντηση με το ίδιο νόμισμα από το Περιστέρι που έκανε το σκορ 15-21 (7')

•Τα τρίποντα έδωσαν τη λύση για την ΑΕΚ, η οποία έκανε το 15-15 στο 6'

•Μετά το 4-0 της ΑΕΚ, ακολούθησε ένα 0-8 του Περιστερίου για το 4-8 (3')

• Στα «Δύο Αοράκια» βρίσκεται και ο πρόεδρος της ΑΕΚ, Μάκης Αγγελόπουλος, για να παρακολουθήσει από κοντά την προσπάθεια της ομάδας του

• Καλησπέρα σας από το Ηράκλειο της Κρήτης και το γήπεδο «Δύο Αοράκια». Φθάσαμε στους ημιτελικούς του Final 8 του Κυπέλλου, ΑΕΚ και Περιστέρι διεκδικούν το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό. Το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 15:45.