Στην Μπάγερν ο γερμανικός «εμφύλιος»

Άλμπα - Μπάγερν

Photo by Regina Hoffmann/Euroleague Basketball via Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 22:49 - 18.01.2024 / Ανανεώθηκε: 22:54 - 18.01.2024

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν απόλυτη κυρίαρχος κόντρα στην Άλμπα και πήρε νίκη στο Βερολίνο με σκορ 82-65.

Δυνατός αγώνας έγινε στο Βερολίνο, ανάμεσα στην τοπική Άλμπα και τη Μπάγερν Μονάχου. Ο γερμανικός «εμφύλιος» κρίθηκε υπέρ των Βαυαρών (65-82) οι οποίοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο πάτησαν το γκάζι και απέδειξαν ότι είναι καλύτερη ομάδα από τους συμπατριώτες τους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μετά το 19-19 του 10ου λεπτού, ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων, που με επί μέρους σκορ 24-11 στη β' περίοδο, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 30-43.

Η Άλμπα έβγαλε προσπάθησε να βγάλει αντίδραση προκειμένου να μη δει τους αντιπάλους της να ξεφεύγουν κι άλλο, ωστόσο η Μπάγερν ήταν ανώτερη και δεν είχε πρόβλημα να το πιστοποιήσει και στο παρκέ. Συντηρώντας μια διαφορά άνω των δέκα πόντων η ομάδα του Λάσο δεν αγχώθηκε καθόλου. Στο 30' το σκορ ήταν 51-66 και η νίκη δύσκολα θα χανόταν από τους Βαυαρούς.

Τελικά η έκπληξη δεν έγινε και η Μπάγερν συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα μέχρι το τελικό 65-82.

MVP

Ο Ντάνκο Μπράνκοβιτς έκανε σπουδαίο αγώνα και ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Σημείωσε 14 πόντους και συγκέντρωσε 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης αφού είχε και 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το κλειδί της αναμέτρησης

Μόλις τρία τρίποντα σημείωσε σε όλο τον αγώνα η Άλμπα. Απέναντι στα 12 της Μπάγερν, ήταν αδύνατο να έχει βλέψεις για να πάρει το ματς.