Άλωσε και τη Βιτόρια η Ρεάλ Μαδρίτης

Μπασκόνια - Ρεάλ Μαδρίτης

X / Real Madrid Basket

Νίκος Καλαμπάκας 21:50 - 07.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:50 - 07.01.2024

Γιαμπουσέλε και Καμπάτσο πετούσαν... φωτιές και η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπασκόνια με σκορ 99-85.

Τη 16η νίκη της σε 17 αγώνες της Liga Endesa πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία επικράτησε της Μπασκόνια με 99-85.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε ο οποίος στο πρώτο του ματς μετά τον τραυματισμό του σημείωσε 26 πόντους και πήρε 2 ριμπάουντ, ενώ 20 πρόσθεσε για τους πρωταθλητές Ευρώπης ο Καμπάτσο.

Η Ρεάλ είχε 17/32 τρίποντα, ενώ οι παίκτες του Τσους Ματέο μοίρασαν και 21 ασίστ, σε ένα παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου προηγούνταν με 35-20.

Η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει, έκλεισε την ψαλίδα στο ημίχρονο (43-51), όμως η Ρεάλ δεν είχε όρεξη να αφήσει τη νίκη από τα χέρια της και άνοιξε το γκάζι στην τελευταία περίοδο (στο τέλος της 3ης το σκορ έδειχνε 66-72), έφτασε εύκολα στο τελικό 85-99.

Δεκάλεπτα: 20-35, 43-51, 66-72, 85-99