«Τρικλοποδιά» στην Πόλη για τον Παναθηναϊκό AKTOR από λάθη και χαμένα ριμπάουντ

Ηλίας Λαλιώτης 21:21 - 05.12.2023 / Ανανεώθηκε: 21:48 - 05.12.2023

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν «σκότωσε» την πληγωμένη από απουσίες Αναντολού Εφές, είχε 16 λάθη και 19 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και γνώρισε μια ακόμα οριακή ήττα με 71-68 για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έχει αδιαμφισβήτητη ποιότητα, αλλά και σημαντικές «παιδικές ασθένειες», με αποτέλεσμα για δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς να «καταφέρει» να χάσει μόνος του ένα παιχνίδι που έμοιαζε δικό του.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν άργησαν ένα δεκάλεπτο να μπουν στο ματς, δίνοντας αυτοπεποίθηση στην αποδεκατισμένη Αναντολού Εφές (χωρίς Κλάιμπερν, Ζίζιτς, Μπομπουά, Μπράιαντ, Πλάις και Ουίλις), ενώ όταν επέστρεψαν συνέχισαν τα αδιανόητα λάθη (16) και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να ελέγξουν τα ριμπάουντ (19 χαμένα), κάνοντας δώρο τη νίκη στους Τούρκους με 71-68 και τους είδαν να τους πιάνουν στο 6-6, αφού ο Ντίνος Μήτογλου αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Κορυφαίος για τους Τούρκους ήταν ο Ταϊρίκ Τζόουνς με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ (7 επιθετικά), αλλά και 4 κλεψίματα. Κομβικός ο Σέιν Λάρκιν (20 πόντοι, 3 ασίστ). Για τον Παναθηναϊκό ο Κεντρικ Ναν είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, αλλά και 6 λάθη, ο Ματίας Λεσόρ 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ Τζέριαν Γκραντ ήταν ο κορυφαίος με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και... 0 λάθη. Ο Κώστας Σλούκας είχε 9 πόντους και 8 ασίστ, αλλά έκανε λάθη (4) κι αστόχησε σε σημαντικά σουτ στο τέλος.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον αγώνα με τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ και τον πρώτο εξ αυτών πάνω στον Λάρκιν. Οι «πράσινοι» ωστόσο μετά από καιρό μπήκαν στο παρκέ με χαμηλό επίπεδο συγκέντρωσης αμυντικά. Ο Τζόουνς έκανε πάρτι στη ρακέτα και ο Λάρκιν έμοιαζε ασταμάτητος, την ίδια ώρα που και στην επίθεση γίνονταν εύκολα λάθη (4 στα πρώτα 4 λεπτά), με αποτέλεσμα η Εφές να βρεθεί εξ αρχής με διψήφια διαφορά (14-4). Ο Τούρκος προπονητής έκανε γρήγορα αλλαγές, ρίχνοντας στη μάχη Σλούκα και Αντετοκούνμπο, αλλά η κατάσταση δεν βελτιώθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (23-15).

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε με μεγαλύτερη πίεση στην μπάλα, έβγαλε άμυνες, αλλά άρχισε να χάνει τα ριμπάουντ (8 επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο η Αναντολού) και η διαφορά έφτασε δύο φορές στους 13 πόντους (30-17 και 34-21), με τον Αταμάν να χρησιμοποιεί για λίγο και σχήμα με τους Λεσόρ και Αντετοκούνμπο στο παρκέ, ενώ χρησιμοποίησε για λίγο και τον Γκάι. Στο τελευταίο 4λεπτο του αγώνα η άμυνα άρχισε να αποδίδει, σε συνδυασμό με τον έλεγχο τον ριμπάουντ, η μπάλα πήγε στον Γάλλο σέντερ και στον Μήτογλου στο ζωγραφιστό αρχικά (34-27), ενώ στη συνέχεια μία προσωπική ενέργεια του Ναν και ένα κλέψιμο μαζί με buzzer beater τον έφεραν στο -6 στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

To Τριφύλλι μπήκε με καλή ψυχολογία στο δεύτερο μέρος και με τον Σλούκα να πετυχαίνει το δεύτερο τρίποντό του, δημιουργώντας ταυτόχρονα και για τον Λεσόρ, ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-2 σε 38-38, μετά από 2 λεπτά στην τρίτη περίοδο. Τα λάθη που είχαν περιοριστεί το προηγούμενο διάστημα επέστρεψαν (6 στην περίοδο) η Εφές ξέφυγε για λίγο (44-38), αλλά οι «πράσινοι» επέστρεψαν και προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το 0-2, με τρίποντο του Μήτογλου, κλείνοντας την περίοδο στο +2 (50-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός AKTOR βρέθηκε και στο +4 με καλάθι και φάουλ του Μπαλτσερόφσκι στο ξεκίνημα, αλλά τα χαμένα ριμπάουντ έφεραν ξανά μπροστά τους Τούρκους (59-58) με έξι λεπτά να απομένουν για το τέλος. Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, λόγω λαθών και χαμένων ριμπάουντ, με το σκορ να είναι στο 65-65, 2 λεπτά πριν το τέλος. Ένα μεγάλο τρίποντο του Ναν έφερε το Τριφύλλι στο +3 (65-68), αλλά ο ασταμάτητος Τζόουνς μείωσε στον πόντο (1:30). Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο, οι διαιτητές είδαν φάουλ σε επιθετικό ριμπάουντ του Ναν και στη συνέχεια έδωσαν τρεις βολές στον Λάρκιν σε άμυνα του Γκραντ. Μαζί και το προβάδισμα στους Τούρκους με 70-68 με 49,7 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Σλούκας έκανε νέο λάθος, στην άμυνα χάθηκε ένα ακόμα ριμπάουντ και ο Τόμπσον με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα 3 πόντων, με τον Μήτογλου να αστοχεί στο τελευταίο σουτ της ισοφάρισης.

O ρούκι στην EuroLeague Ταϊρίκ Τζόουνς έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του μέχρι τώρα και πάρτι απέναντι στους ψηλούς του Παναθηναϊκού. Είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά) και 36 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δεν θέλει και πολλή σκέψη... Τα 19 επιθετικά ριμπάουντ της Αναντολού Εφές και τα 16 λάθη του Παναθηναϊκού (μόλις 14 ασίστ) καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ερντέν Τζαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμάνι 6 (2), Οτούρου 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Έργκιν Αταμάν): Βιλντόζα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9  3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Επόμενος αντίπαλος:

Ο Παναθηναϊκός AKTOR υποδέχεται την Πέμπτη (7/12, 21:15) στο κατάμεστο ΟΑΚΑ τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Αναντολού Εφές πηγαίνει την ίδια μέρα (21:00) στο Βερολίνο για να αντιμετωπίσει την Άλμπα.

Sportal Euroleague Show με Αναντολού Έφες - Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης