Έκανε ότι ήθελε η Ρεάλ Μαδρίτης στην Τουρκία συντρίβοντας της Εφές

Εφές - Ρεάλ Μαδρίτης

(Photo by Tolga Adanali/Euroleague Basketball via Getty Images)

Νίκος Καλαμπάκας 22:23 - 12.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:33 - 13.10.2023

Η Εφές δεν βρήκε λύσεις απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης και μοιραία ηττήθηκε με σκορ 80-103. Φοβερή εμφάνιση από τον Γιαμπουσέλε που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Κοζέρ, 15 ο Καμπάτσο και 14 ο Χεζόνια.

Εμφατική ήταν η νίκη της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου υπέταξε την Εφές με σκορ 103-80. Οι Ισπανοί κυριάρχησαν από το πρώτο δεκάλεπτο και σταδιακά ανέβαζαν τον ρυθμό τους, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε ρόλο... κυνηγού σε όλο το παιχνίδι. Τελικά, με τον Γιαμπουσέλε να πραγματοποιεί εξωπραγματική εμφάνιση και να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 22 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

H Ρεάλ Μαδρίτης έκανε καλό ξεκίνημα στον αγώνα, κυρίως χάρη στον επιθετικό οίστρο του Γκέρσον Γιαμπουσέλε. Ο Γάλλος πάουερ φόργουορντ των Ισπανών σημείωσε 16 από τους 26 πόντους της ομάδας του στην 1η περίοδο και ήταν αυτός που την οδηγούσε επιθετικά σε αυτό το διάστημα. Η Εφές από την πλευρά της αιφνιδιάστηκε όμως όσο περνούσε ο χρόνος οι γηπεδούχοι έβρισκαν τα πατήματά τους και με τον Μπομπουά να σημειώνει 8 πόντους έτρεξαν ένα σερί 15-0 και από το 9-26 πήγαν το σκορ στο 10' στο 24-26.

Η ισπανική ομάδα ωστόσο δεν τα... έβαψε μάυρα, αντιστάθηκε στην αντεπίθεση των Τούρκων και στη 2η περίοδο κυριάρχησε και πάλι. Κοζέρ, Καμπάτσο και Χεζόνια πήραν τη σκυτάλη από τον Γιαμπουσέλε στο σκοράρισμα κι έτσι οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια με 14 πόντους προβάδισμα (41-55), την ώρα που η ομάδα της Κωνσταντινούπολης δεν μπορούσε να αντιδράσει και να βρει απαντήσεις στον επιθετικό τους οίστρο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου κυριάρχησαν απόλυτα με τους Γιαμπουσέλε και Κοζέρ να... σέρνουν τον χορό και να κάνουν ότι θέλουν απέναντι στην άμυνα των Τούρκων. Στον αντίποδα Μπομπουά και Ντάριους Τόμπσον προσπαθούσαν μόνοι τους να ανατρέψουν το σκορ όμως κόντρα σε μια δεμένη ομάδα όπως οι Ισπανοί, δύσκολα θα μπορούσαν να το κάνουν. Στο 30' το σκορ ήταν στο +20 για τους φιλοξενούμενους (60-80).

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικά δύσκολο να γυρίσει κάτω από αυτές τις συνθήκες. Η Ρεάλ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην τελευταία περίοδο και κάπως έτσι ήρθε μια νίκη πιο εύκολα απ' ότι φαντάζονταν όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα. Το τελικό 80-103 αποτυπώνει άριστα την εξέλιξη του αγώνα, με τη Ρεάλ να κυριαρχεί απόλυτα και την Εφές ως νέα ομάδα, να ψάχνει ακόμα τα πατήματά της!

Με «ταύρο» Λεσόρ και το «γλυκό» χέρι του Μαντζούκα ο Παναθηναϊκός έκανε την αρχή κόντρα στην Μπάγερν
EUROLEAGUE

23:05 - 12.10.2023

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή EuroLeague, επικρατώντας 78-71 της Μπάγερν Μονάχου στο ζεστό ΟΑΚΑ, χωρίς τον Κώστα Σλούκα, αλλά έχοντας κυρίαρχο στη ρακέτα τον Ματίας Λεσόρ και κομβικούς στο τέλος τους Λευτέρη Μαντζούκα και Τζέριαν Γκραντ.

MVP: Γκέρσον Γιαμπουσέλε

Ο Γάλλος πάουερ φόργουορντ ήταν όαση στον αγώνα. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους έχοντας 3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 7/7 βολές, μαζεύοντας 39 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Σε καμία από τις τέσσερις περιόδους η Εφές δεν μπόρεσε να νικήσει την αντίπαλό της. Η Ρεάλ είναι στρωμένη ομάδα, η Εφές ψάχνεται ακόμα κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο γήπεδο.

Sportal Euroleague Show: Με «δυναμίτη» Λεσόρ και κομβικό Γκραντ, ο Παναθηναϊκός «ξέκανε» τη Μπάγερν
SPORTAL ORIGINALS

23:12 - 12.10.2023

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ της Μπάγερν Μονάχου για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ρεπορτάζ, ζωντανές συνδέσεις με το ΟΑΚΑ, συνεντεύξεις και όλη η δράση της Πέμπτης στην εκπομπή Sportal Euroleague Show με τη Χριστίνα Βραχάλη, τον Κώστα Σωτηρίου και καλεσμένο τον Χάρη Γιαννόπουλο.