Απίθανο: Αντίπαλος της ΑΕΚ στο BCL ηττήθηκε με 45 πόντους -Ήταν πίσω στο σκορ με 75-25!

Μπρέσια - Σάσαρι

Twitter

Νίκος Καλαμπάκας 19:21 - 10.12.2023

Η Μπρέσια διέσυρε τη Σάσαρι (110-65) σε έναν αγώνα που οι φιλοξενούμενοι θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα, αφού στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 37 πόντους διαφορά (62-25).

Δύσκολη νύχτα αυτή της 10ης Δεκεμβρίου 2023 για τη Σάσαρι η οποία είχε την ατυχία να βρεθεί στον δρόμο της καταιγιστικής Μπρέσια.

Οι γηπεδούχοι που μαζί με τη Βίρτους ηγούνται στην κατάταξη του πρωταθλήματος της Ιταλίας, δεν έδειξαν κανένα... οίκτο στη Σάσαρι, την οποία διέσυραν για την 13η αγωνιστική της Serie A με σκορ 110-65.

Έχοντας MVP τους τον Ντελα Βάλε, οι παίκτες της Μπρέσια έβαλαν στα... σχοινιά τους αντιπάλους τους και δεν τους άφησαν να πάρουν ανάσα, χαρίζοντάς τους μια τραυματική εμπειρία. Η 1η περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 33-15, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά είχε εκτοξευθεί στους 37 πόντους (62-25).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 2ο ημίχρονο, με τη Σάσαρι να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στην πίεση και να βλέπει τη διαφορά στο 30 να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο και να φτάνει τους 50 πόντους (88-38).

Η Μπρέσια έριξε ταχύτητες στην τελευταία περίοδο, με τη Σάσαρι να κάνει επί μέρους 27-22 και ο αγώνας να ολοκληρώνεται τελικά με το εμφατικό 110-65.

Δεκάλεπτα: 33-15, 62-25, 88-38, 110-65