Το Μαρούσι «βύθισε» ακόμα περισσότερο τον Απόλλωνα Πάτρας στη βαθμολογία

Απόλλων Πατρών - Μαρούσι

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:28 - 26.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:39 - 26.11.2023

Ο Απόλλων Πατρών ηττήθηκε εντός έδρας από το Μαρούσι με σκορ 69-75 και έμεινε με μια νίκη στο πρωτάθλημα.

Το Μαρούσι πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, επικρατώντας του Απόλλωνα με σκορ 75-69 και τον «βύθισε» ακόμα πιο χαμηλά στην κατάταξη, αφού τον άφησε με μια μόλις νίκη σε 8 ματς.

Σπουδαίο ματς είδαμε στην Πάτρα, εκεί όπου ο τοπικός Απόλλων υποδέχτηκε το Μαρούσι και τελικά ηττήθηκε με 69-75. Κορυφαίος των νικητών ο Ραντούλιτσα που σημείωσε 22 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Τζούιστον. Φοβερός ο Ουάσινγκτον που έβαλε για τους γηπεδούχους 25 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετοί να αποτρέψουν τη νίκη.

Οι δύο ομάδες έδωσαν ομηρικές μάχες και πρόσφεραν στο κοινό που παρακολούθησε τον αγώνα μια φοβερή παράσταση, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και πολύ σασπένς.

Το παιχνίδι φαινόταν από νωρίς ότι θα είναι ντέρμπι, αφού οι αντίπαλοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-13, ενώ η εικόνα ήταν ίδια και στο 2ο δεκάλεπτο.

Απόλλων και Μαρούσι πήγαιναν χέρι - χέρι και το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο. Οι Πατρινοί κατάφεραν να πάρουν διαφορά 5 πόντων (35-30), όμως η ομάδα των βορείων προαστίων επέστρεψε άμεσα και το ημίχρονο έκλεισε στο +3 για τους γηπεδούχους (35-32).

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως διαφορετικοί ήταν οι ρόλοι. Το Μαρούσι πήρε διαφορά 4 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο (40-44), ο Απόλλων όμως επέστρεψε αμέσως κι έτσι στο 30' το ταμπλό έδειχνε 54-54.

H αναμέτρηση θύμιζε θρίλερ και πήγε έτσι μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο πήραν διαφορά 5 πόντων 1.31'' πριν τη λήξη (65-70). O Βον μείωσε σε 67-70 με 2/2 βολές, ο ραντούλιτσα όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο και το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα άρχισε να γέρνει υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στις βολές πήγε και ο Σαλούστρος 40.05'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Έλληνας παίκτης με 2/2 έκανε το 69-72 και διατήρησε τις επίδες της ομάδας του.

Στα 16.1'' πριν τη λήξη ήταν η σειρά του Χιλ να στηθεί στη γραμμή της... φιλανθρωπίας. Ο ίδιος αστόχησε όμως ένα τραγικό λάθος των γηπεδούχων έδωσε ξανά τη μπάλα στο Μαρούσι που διαμόρφωσε στον αιφνιδιασμό το τελικό 69-75.

Δεκάλεπτα: 14-13, 35-32, 54-54, 69-75