Άρης από τα παλιά... κατάπιε την Τουρκ Τέλεκομ στο κατάμεστο «Nick Galis Hall»

Sportal newsroom 22:04 - 18.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:29 - 18.10.2023

Με τρομερό Τολιόπουλο ο Άρης επικράτησε της Τουρκ Τέλεκομ με 68-66 και πήρε τη πρώτη του νίκη στο EuroCup.

Ο Άρης έχοντας τον Βασίλη Τολιόπουλο σε τρομερή κατάσταση (22 πόντους) επικράτησε της Τουρκ Τέλεκομ με 68-66 και πήρε την πρώτη του νίκη στο EuroCup

Σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο ο Άρης θύμισε τις παλιές καλές του εποχές και επικράτησε της περσινής φιναλίστ της διοργάνωσης Τουρκ Τέλεκομ με 68-66. Καλύτερος παίκτης για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος ο οποίος έβαλε 22 πόντους και την ίδια ώρα έκανε ρεκόρ καριέρας στο EuroCup

Για την τουρκική ομάδα καλύτερος παίκτης ήταν ο Γουάλας ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές). Διψήφιος ήταν και ο Άνταμς ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε δυναμικά με 3/3 τρίποντα, παίρνοντας ένα προβάδισμα εφτά πόντων (9-2). Ωστόσο η Τέλεκομ αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 μείωσε στον έναν πόντο. Στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ εναλλάσσονταν συνέχεια και στο τέλος ο Άρης βρέθηκε μπροστά με διαφορά τριών πόντων (23-20).

Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα ήταν καλύτερη επιθετικά και με τον Γουάλας, τον Σαγιμπίρ και τον Άνταμς ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά με τέσσερις πόντους (34-38). Στην τρίτη περίοδο ο Τολιόπουλος ανέλαβε δράση και με εννέα πόντους πήρε από το χέρι τους «κίτρινους», οι οποίοι στη λήξη του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με έναν (55-54).

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές, αλλά ο Άρης φάνηκε πιο ψύχραιμος. Λίγο πριν από το τέλος η Τουρκ ήταν μπροστά με δύο πόντους, αλλά ένα τρίποντο του Καρ και ένα δίποντο του Σλαφτσάκη έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων για τον Άρη. Ο Τολιόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 68-66, η Τουρκ Τέλεκομ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε δύο περιπτώσεις στο τέλος και ο Άρης πήρε την πρώτη του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 34-38, 55-54, 68-66