Νύχτα... τρόμου για την Οπάβα στην Πάτρα, συνετρίβη από τον Προμηθέα με 49 πόντους διαφορά!

Προμηθέας - Οπάβα

FIBA CHAMPIONS LEAGUE

Νίκος Καλαμπάκας 22:20 - 18.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:25 - 18.10.2023

Φοβερή νίκη για τον Προμηθέα στην πρεμιέρα του στο BCL. Οι Πατρινοί διέλυσαν την Οπάβα με σκορ 115-66 σε έναν αγώνα που τελείωσε πριν καν ξεκινήσει...

Εξωπραγματική ήταν η εμφάνιση του Προμηθέα κόντρα στην Οπάβα, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο φετινό BCL. Η ομάδα της Πάτρας ήταν καταιγιστική κι έφτασε σε άνετη νίκη. Αρκεί να σας πούμε ότι στο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν σημειώσει 65 πόντους και είχαν δεχθεί μόλις 27, σε ένα παιχνίδι που οι Τσέχοι έχασαν κυριολεκτικά τη μπάλα!

Οι Αχαιοί μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ουσιαστικά τέλειωσαν τον αγώνα πριν καν ξεκινήσει. Στην εκπνοή της 1ης περιόδου το ταμπλό έγραφε 32-15, όμως η κατάσταση αγρίεψε στο 2ο δεκάλεπτο, όταν οι παίκτες του Παπαθεοδώρου καθήλωσαν τους αντιπάλους τους. Ο Ρέινλντς είχε σημειώσει στο ημίχρονο 12 πόντους, ο Χρυσικόπουλος πρόσθεσε 11 ακόμα, ο Κούρουκς 9 και ο Κόφεϊ 8, ενώ οι Χέιλ και Κόνιαρης είχαν από 7. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 65-27, σκορ εξωπραγματικό για τα ευρωπαϊκά δεδομένα.

Υπό αυτές τις συνθήκες το μόνο που επιζητούσαν στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της Οπάβα ήταν να μαζέψουν την κατάσταση όσο μπορούσαν. Όμως οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν διάθεση να αφήσουν το πόδι από το γκάζι κι έτσι στο 30' το σκορ ήταν 90-42. Τελικά, το σκορ σταμάτησε στο 115-66 σε ένα παιχνίδι που οι Πατρινοί θα θυμούνται για καιρό...

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Κόφεϊ με 16 πόντους, ενώ με διψήφιο αριθμό ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι Κάουαν, Κούρουκς, Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Χέιλ και Ρέινολντς.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 65-27, 90-42, 115-66