Εύκολο 2 στα 2 για τον Προμηθέα που «καθήλωσε» την Καρδίτσα

Προμηθέας - Καρδίτσα

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 19:02 - 15.10.2023 / Ανανεώθηκε: 19:26 - 15.10.2023

Ο Προμηθέας «έπνιξε» την Καρδίτσα στην 1η περίοδο, όταν και προηγήθηκε με 37-10 και έφτασε εύκολα στη 2η νίκη του έπειτα από ισάριθμους αγώνες στη Basket League με σκορ 87-75.

Στη δεύτερή του νίκη έπειτα από ισάριθμους αγώνες στη φετινή Basket league έφτασε ο Προμηθέας Πατρών, ο οποίος στην έδρα του επικράτησε της Καρδίτσας με σκορ 87-75 έχοντας τους Κάουαν, Ετσενίκε και Χρυσικόπουλο κορυφαίους της. Ο πρώτος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, ενώ από 13 πρόσθεσαν οι δύο συμπαίκτες του, όντας οι βασικοί παράγοντες της νίκης των Πατρινών

Ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Πατρινοί αγωνίζονταν στην έδρα τους έδειξαν φοβερή σύνδεση με το καλάθι. Το τέλος της περιόδου τους βρήκε να έχουν σημειώσει 37 πόντους και να έχουν δεχθεί μόλις 10 από τους Καρδτσιώτες που έδειχναν... χαμένοι στο παρκέ.

Αυτό άλλαξε στη 2η περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο αποφασισμένοι και μπήκαν τρώγοντας σίδερα στην άμυνα. Με επί μέρους σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο 16-11, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν κάπως την ψαλίδα, όμως δεν ήταν ικανοί να απειλήσουν τους Πατρινούς που είχαν πάρει διαφορά ασφαλείας. Το 48-26 ήταν σκορ που έδινε άνεση στους παίκτες του Παπαθεοδώρου, οι οποίοι διατήρησαν την κυριαρχία τους και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 30' το ταμπλό έγραφε 66-50 και όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους, με τον Προμηθέα να φτάνει στη 2η φετινή του νίκη με σκορ 87-75, αφού μετά τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, νίκησε και την Καρδίτσα στην Πάτρα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75