Με κυρίαρχο των «αιθέρων» τον Μπραΐκοβιτς ο Κολοσσός επιβλήθηκε του Άρη

©InTime

Γιάννης Πάλλας 19:23 - 20.04.2024 / Ανανεώθηκε: 19:37 - 20.04.2024

Ο Κολοσσός πέρασε νικηφόρα (69-60) από το «Nick Galis Hall κερδίζοντας τον Άρη στην 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League

Με τον Λούκα Μπραΐκοβιτς να ελέγχει την «εναέρια κυκλοφορία» και τον Άντριου Γκάουντλοκ να δίνει λύσεις περιφερειακά ο Κολοσσός πέρασε άνετα (69-60) από το «Nick Galis Hall» κόντρα στον Άρη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο σέντερ της ομάδας της Ρόδου έκανε τη διαφορά με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, κάνοντας ότι ήθελε στο «ζωγραφιστό», ενώ ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους.

Από τους «κίτρινους» ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 15 πόντους με 4/13 σουτ εντός πεδιάς, ενώ ο Τζόναθαν Σταρκ είχε 12 πόντους με 5/12 σουτ.

Από τα πρώτα λεπτά ο Κολοσσός μπήκε πιο αποφασιστικά και επέβαλλε τον ρυθμό του με τον Λούκα Μπραΐκοβιτς (7-13 στο 7.30’’) να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι.

Ο Άρης δυσκολεύονταν στην πίεση των παικτών της ομάδας της Ρόδου, ενώ υπήρχε και μεγάλη αστοχία στα ανοικτά σουτ. Παρά την προσπάθεια που έκανε με τους Τολιόπουλο-Ντε Σόουζα το πρώτο 10λεπτο έκλεισε στο -8 (11-19 στο 10’) για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε και στο +11 (11-22 στο 12’) με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να φτάσουν στο καλάθι. Με τον Λούκα Μπράΐκοβιτς και τον Λόντον Περάντες οι «θαλασσί» είχαν το «πάνω χέρι» (18-24 στο 15’ και 22-27 στο 16.30’’).

Με τον Βασίλη Τολιόπουλο να «συνδέεται» με το καλάθι ο Άρης έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο -2 (32-34 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πέρασαν μπροστά με τον Ντε Σόουζα (44-42 στο 25’), αλλά ο Κολοσσός απάντησε άμεσα και ανέκτησε τον έλεγχο (45-52 στο 28.20’’) με τον Ιωσήφ Κολοβέρο.

Με τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να σκοράρει μετά από 80 ημέρες απουσίας λόγω τραυματισμού και τη βοήθεια του Ντε Σόουζα στη ρακέτα οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο σε απόσταση... αναπνοής (53-54 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (57-57 στο 35’), αλλά στο τελευταίο 5λεπτο με επιμέρους σκορ 3-12 ο Κολοσσός «καθάρισε» την αναμέτρηση και έφτασε στη νίκη με τους Μπραΐκοβιτς, Περάντες, Γκάουντλοκ και Κολοβέρο να συνθέτουν ένα εντυπωσιακό καρέ πρωταγωνιστών για την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα.

Η... ξεκάθαρη δήλωση του Πετρούσεφ για ΝΒΑ και Ολυμπιακό
EUROLEAGUE

15:41 - 20.04.2024

Ο Φιλίπ Πετρούσεφ μίλησε σε σέρβικο μέσο για την εμπειρία του στο ΝΒΑ, για την προοπτική να επιστρέψει στο μέλλον κάποια στιγμή εκεί, αλλά το ενδιαφέρον του εστιάζει πλέον «στον Ολυμπιακό και την σπουδαία ευκαιρία που έχω την Ελλάδα», όπως ο ίδιος ανέφερε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Θεονάς, Σκανδαλάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 4 (7 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (3/12 τρίποντα), Μπλούμπεργκς 6 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 4 (4 ριμπάουντ), Χάρελ 5 (9 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σταρκ 12 (2/5 τρίποντα), Κατσίβελης, Περσίδης 4, Ντε Σόουζα 6 (2 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Γκάλινατ 4 (1/3 τριπ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Κολοβέρος 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπραΐκοβιτς 20 (8/11 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Παπαγιάννης, Πετρόπουλος, Περάντες 9 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκάουντλοκ 12 (2/6 τρίποντα), Χατζηνικόλας 3, Μπιλλής 5 (5 ριμπάουντ), Καμαριανός 2 (7 ριμπάουντ), Σίτου 3, Παπαδάκης 5.