Ο Άρης «λύγισε» τον Κολοσσό σε αγώνα για γερά νεύρα

Νίκος Καλαμπάκας 19:29 - 28.01.2024 / Ανανεώθηκε: 19:34 - 28.01.2024

Ο Άρης επικράτησε στη Θεσσαλονίκη του Κολοσσού Ρόδου με 98-91 σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Σκληρή μάχη έγινε στο «Αλεξάνδρειο» ανάμεσα στον Άρη και τον Κολοσσό Ρόδου με την αγωνία και το σασπένς να έχουν την τιμητική τους, σε ένα παιχνίδι αμφίρροπο. Τελικά οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 98-91 χάρη στην ψυχραιμία τους στα τελευταία λεπτά. Κορυφαίος παίκτης για τους κιτρινόμαυρους ήταν ο Μπλούμπεργκς που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά ισορροπημένες και πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ. Ο Άρης διατηρούσε μια ελαφριά υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο και στο τέλος του είχε πάρει διαφορά 5 πόντων (23-18).

Ο Κολοσσός δεν πτοήθηκε ποτέ και δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Η δεύτερη περίοδος ήταν για τους αντιπάλους φοβερή, αφού σκόραραν από 30 πόντους κι έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Άρη να προηγείται με 53-48.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι έδειχναν χαρακτήρα και διατηρούσαν τη θέση του οδηγού. Στο 30' το σκορ ήταν 71-69 και όλα έδειχναν ότι θα δούμε ένα φοβερό ντέρμπι.

Περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (81-80), όμως ο Γκάλινατ με τρίποντο έδωσε ξανά διαφορά 4 πόντων με τρίποντο. Ο Άρης έδειχνε αποφασισμένος να μην αφήσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους και συνέχισε να είναι σε ρόλο οδηγού, παρά τις προσπάθειες των νησιωτών να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Το τελικό 98-91 έδωσε στον Άρη την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91