Έβγαλε την... υποχρέωση κι επέστρεψε στις νίκες ο Άρης

Νίκος Καλαμπάκας 19:07 - 23.03.2024 / Ανανεώθηκε: 19:11 - 23.03.2024

Ο Άρης επικράτησε του Λαυρίου με σκορ 84-60 για την 22η αγωνιστική της Basket League και διατηρήθηκε στην 5η θέση της κατάταξης.

Ο Άρης ήταν ο νικητής στην αναμέτρησή του με το Λαύριο για την 22η αγωνιστική της Basket league. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε εντός έδρας με σκορ 84-60 και διατηρήθηκε στην 5η θέση της κατάταξης.

Το Λαύριο στο πρώτο ημίχρονο ήταν μαχητικό κι έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Καστρίτη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-20 στο δεκάλεπτο και η εικόνα τους έδειχνε ότι ο Άρης θα είχε δύσκολο έργο απέναντι στον σύλλογο της Λαυρεωτικής.

Ανάλογη ήταν η εικόνα τους ματς και στη 2η περίοδο. Οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν χέρι - χέρι στο σκορ και οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να είναι εγκλωβισμένοι απέναντι στην άμυνα του Λαυρίου. Στο 20' το σκορ ήταν 38-38 και ο αγώνας υποσχόταν συγκινήσεις, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο το σενάριο άλλαξε.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και γρήγορα έδειξαν στους αντιπάλους τους ότι δεν θα άφηναν τη νίκη να χαθεί. Με επί μέρους σκορ 24-9 έγιναν απόλυτα αφεντικά και όριζαν πλέον εκείνοι τη μοίρα του αγώνα. Το 62-47 έδινε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη που πλέον είχε και την ψυχολογία με το μέρος της και έτσι στο δεκάλεπτο που απέμενε απλά διαχειρίστηκαν τον αγώνα, φτάνοντας στο τελικό 84-60 και τερματίζοντας το αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπλούμπεργκς με 18 πόντους, ενώ 16 σημείωσε ο Τολιόπουλος και 14 πρόσθεσε ο Χάρελ.

Για το Λαύριο ο Καστανέδα τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, ενώ ο Θόμπτον έβαλε 14.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-38, 62-47, 84-60