Ντάνιελ Χάκετ

© 2023 EuroLeague Basketball

Αρμάνι και Βίρτους προχώρησαν με νίκες στην 26η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Αρμάνι Μιλάνο και Βίρτους συνέχισαν νικηφόρα την Κυριακή (7/4) στα παιχνίδια τους για την ιταλική λίγκα.

Η Βίρτους Μπολόνια πήρε εμφατικό «διπλό» στην έδρα της Βενέτσια με 89-70, με την ομάδα του Μπάνκι να ανεβαίνει στο 18-8 και να παίρνει σημαντική «ανάσα».

Μόνο στην πρώτη περίοδο η Βενέτσια έδειξε απειλητική, καθώς η Βίρτους έκανε πάρτι στην συνέχεια, φτάνοντας με άνεση σε μια σπουδαία νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σενγκέλια με 16 πόντους ενώ άλλους 15 είχε ο Ζίζιτς και 12 ο Χάκετ. Διψήφιος (10π., 5 ριμπ.) ο πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Κανγκεμπέλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 31-54, 47-74, 70-89

Ζορίστηκε η Αρμάνι

Νίκολα Μίροτιτς © Photo by Giuseppe Cottini/Euroleague Basketball via Getty Images

Η Αρμάνι Μιλάνο ζορίστηκε αρκετά απέναντι στην Τρέντο, όμως στο τέλος έκανε το χρέος της, γύρισε το ματς και έφτασε στη νίκη με 91-86.

Για τρία δεκάλεπτα η Τρέντο είχε τον έλεγχο, όμως στο τέλος η Αρμάνι πάτησε γκάζι, έπαιξε (επιτέλους) άμυνα και πήρε τη νίκη που την ανεβάζει στο 18-8.

Πέντε διαφορετικοί διψήφιοι για την ομάδα του Μιλάνο, με πρώτο σκόρερ τον Νικολό Μέλι με 16 και 6 ριμπάουντ ενώ κομβικός ήταν και ο αειθαλής Κάιλ Χάινς με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από 15 είχαν οι Μίροτιτς και Νέιπιερ, άλλους 14 πρόσθεσε ο Χολ.

Από την άλλη, 24 πόντους σκόραρε ο αδερφός του Ουέιντ Μπόλντγουϊν, Κάμαρ.

16:55 - 07.04.2024

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε απέναντι στο πολύ μαχητικό περιστέρι, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως να «γκαζώνει» στο τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνει τη νίκη με 91-83. Πλέον οι Ερυθρόλευκοι στρέφουν το βλέμμα τους στον μεγάλο αγώνα απέναντι στη Φενέρ, ο οποίος θα κρίνει και την τελική τους κατάταξη στην Euroleague.