Η Μακάμπι πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο! (vid)

Eurocup

(Photo by Giuseppe Cottini/Euroleague Basketball via Getty Images)

Γιάννης Πάλλας 23:56 - 31.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:12 - 01.11.2023

Η Μακάμπι επικράτησε με 98-90 της Αρμάνι στο Μιλάνο στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Euroleague

Με τον Λορένζο Μπράουν να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικράτησε (98-90) της Αρμάνι στο Μιλάνο, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας μετά από το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει απολογισμό 3 νίκες και 2 ήττες, ενώ οι Ιταλοί προβληματίζουν μετρώντας 1 νίκη και 4 ήτττες σ’ ένα πολύ άσχημο ξεκίνημα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ όμως τα καλάθια των Νίκολα Μίροτιτς και Γιοχάνες Φόιγκτμαν έδωσαν «αέρα» 7 πόντων (32-25 στο 10’) στην ομάδα του Έτορε Μεσίνα. Οι Ισραηλινοί που έδειχναν διάθεση για να τρέξουν και να επιστρέψουν το πέτυχαν, καθώς πλησίασαν σε απόσταση ενός... σουτ (52-50 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους σε μια αποθέωση της επίθεσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισραηλινοί με επιμέρους σκορ 20-25 μππόρεσαν να πάρουν τον έλεγχο (72-75 στο 30’), καθώς στηρίχθηκαν στους Χασιέλ Ριβέρο, Μπόνζι Κόλσον, Λορέντζο Μπράουν και Αντόνιους Κλίβελαντ οι οποίοι λειτουργούσαν υποδειγματικά στην επίθεση.

Η Αρμάνι προσπάθησε με σουτ του Μέλι και του Σιλντς να βρει τρόπο να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο, καθώς επίσης και με τους Μίροτιτς-Φόιγκτμαν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τα καταφέρουν, γνωρίζοντας άλλη μια ήττα.

MVP: Λορένζο Μπράουν

Ο Αμερικανός γκαρντ της Μακάμπι τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (2/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές), 3 ριμπάουντ και 12 ασίστ! Τα έκανε όλα και όταν στα τελευταία λεπτά οι Ιταλοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψουν εκείνος ήταν εκεί για να δώσει τη λύση.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

Η άριστη επιθετική λειτουργία της Μακάμπι η οποία με εξαίρεση το πρώτο 10λεπτο (32-25) είχε τον έλεγχο και στις τρεις περιόδους φτάνοντας στη νίκη μέσα από τον επιθετικό ππλουραλισμό που διέκρινε το παιχνίδι της, καθώς πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Πάντερ, Κοβάλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-25, 52-50, 72-75, 90-98.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο (1), Πόιθρες 7, Πάνγκος 4 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Τονούτ 2, Μέλι 5 (1), Ρίτσι, Χολ, Σιλντς 22 (5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίροτιτς 24 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάινς 2, Φόγκτμαν 18 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 15 (5/6 δίποντα, 5/6 βολές), Γουέμπ 6 (1), Μπράουν 20 (4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο, Ριβέρο 21 (8/9 δίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Κοέν 2, Νίμπο 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλατ 4 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Κόλσον 16 (7/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ).