Με υπογραφή Νέιπιερ η Αρμάνι επικράτησε της Παρτίζαν!

Σαμπάς Νέιπιερ

Γιάννης Πάλλας 23:37 - 08.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:47 - 09.03.2024

Η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε (85-83) την Παρτίζαν με πρωταγωνιστή τον Σαμπάζ Νέιπιερ που σημείωσε τους επτά τελευταίους πόντους της ομάδας του

Με τον Σαμπάζ Νέιπιερ να είναι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε (85-83) της Παρτίζαν για την 28η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ιταλοί πλέον μετρούν 12 νίκες και 16 ήττες, ενώ οι Σέρβοι μετρούν 13 νίκες και 15 ήττες στη διοργάνωση.

Ο Σαμπάζ Νέιπιερ από τους 15 πόντους που σημείωσε τους 7 από αυτούς τους πέτυχε στο τελευταίο 1.30’’ του αγώνα! Ήταν ο παίκτης που έκρινε το παιχνίδι σημειώνοντας και το μεγάλο σουτ της νίκης στα 5.4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Επίσης τρομερή δουλειά έκαναν για την ιταλική ομάδα οι Σέβιον Σιλντς και Νίκολα Μίροτιτς που είχαν από 19 πόντους, όπως και ο Ντέβον Χολ που τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους.

Ο Αλέκσα Αβράμοβιτς ήταν ο κορυφαίος για την Παρτίζαν με 19 πόντους, ενώ 13 πόντους είχε ο Μπρούνο Καμπόκλο και 12 ο Ζακ ΛεΝτέι.

Η Παρτίζαν μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε μια σημαντική διαφορά (0-8 στο 3’) αιφνιδιάζοντας την Αρμάνι. Παρ’ ολ’ αυτά με τον Σέβιον Σιλντς οι Ιταλοί αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά (12-10 στο 5.30’’) με καλάθι του Ντέβιν Χολ.

Τα τρίποντα του Νίκολα Μίροτιτς και του Μαοντό Λο έδωσαν «αέρ» 5 πόντων (18-13 στο 7.40’’) στους γηπεδούχους, αλλά ο Αλέκσα Αβράμοβιτς με προσωπικές ενέργειες έδωσε τη δυνατότητα στην Παρτίζαν να μειώσει (22-21 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Ζακ ΛεΝτέι και τον Αλέκσα Αβράμοβιτς να αναλαμβάνουν δράση οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήραν μια σημαντική διαφορά (22-29 στο 12’ και 27-33 στο 14’).

Τα καλάθια των Σιλντς, Βόιγκτμαν και Νέιπιερ επέτρεψαν στην Αρμάνι να περάσει ξανά μπροστά (39-35 στο 19’), αλλά ο Αλέκσα Αβράμοβιτς επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 41-40 (στο 20’).

Το play by play της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

🔴Sportal Euroleague Show με Παναθηναϊκός - Βιλερμπάν και όλη τη δράση της Παρασκευής

Στην επανάληψη, οι Ιταλοί είχαν το «πάνω χέρι» (57-51 στο 25’.30’’), αλλά οι Ντανίλο Άντζουσιτς και Αλέκσα Αβράμοβιτς έκλεισαν το σκορ (59-58 στο 27.30’’).

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πιέζοντας πολύ στην μπάλα οδήγησαν στη συνέχεια τους γηπεδούχους σε κακές αποφάσεις με συνέπεια να ολοκληρώσουν το τρίτο 10λεπτο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (64-67 στο 30’).

Με το Νίκολα Μίροτιτς να παίρνει... φωτιά στην τελευταία περίοδο ηγήθηκε της Αρμάνι (76-73 στο 33.40’’), αλλά η Παρτίζαν επέστρεψε (78-78 στο 37.40’’). Ο Ντανίλο Άντζουσιτς στη συνέχεια με ωραία ενέργεια ευστόχησε σε σουτ εντός πεδιάς (78-80 στο 38’).

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε υπόθεση του ενός. Δηλαδή του Σαμπάζ Νέιπιερ, ο οποίος πήρε την «μπάλα που έκαιγε» και με τρίποντο (81-80) έβαλε σε θέση οδηγού την Αρμάνι.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν και στην επίθεση ο Νέιπιερ πάλι κέρδισε το φάουλ και με 2/2 ελεύθερες βολές έκανε το 83-80 στα 51 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Μετά το τάιμ άουτ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέστρεψε στο παρκέ ο Κέβιν Πάντερ που πήρε το τρίποντο, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο.

Ο Ζακ ΛεΝτέι ως απομηχανής θεός πήρε το ριμπάουντ και ευστόχησε κερδίζοντας και το φάουλ. Με αυτό τον τρόπο ισοφάρισε (83-83). Στην τελευταία επίθεση ο Σαμπάζ Νέιπιερ παρότι πιέστηκε από τον Αβράμοβιτς ευστόχησε στα 5.4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και έδωσε τη νίκη στην Αρμάνι.

00:44 - 09.03.2024

Τα highlights του Αρμάνι - Παρτίζαν

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 85-83 της Παρτίζαν για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα.

MVP: Ο Σέβιον Σιλντς

Αποτέλεσε το σημείο αναφοράς επιθετικά για την Αρμάνι, ειδικά στα σημεία που βρίσκονταν στον πάγκο ο Νίκολα Μίροτιτς. Ο Αμερικανός της Ιταλικής ομάδας τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 33.10 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το κρεσέντο επιθετικά του Σαμπάζ Νέιπιερ που σημείωσε τους τελευταίους 7 πόντους της Αρμάνι έκρινε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης με την Παρτίζαν. Μάλιστα, ειδικά το τελευταίο καλάθι υπό την πίεση του Αβράμοβιτς ήταν το σουτ της νίκης που καταδεικνύει και την ποιότητα του παίκτη της ομάδας του Έτορε Μεσίνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπισάνγκ, Κόρτες, Μόγκουλκοτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 41-40, 64-67, 85-83.

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Λο 3 (1/2 τρίποντα), ΜακΓκρούντερ, Μέλι 3 (1), Νέιπιερ 15 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρίτσι, Φλακαντόρι, Χολ 18 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καρούσο, Σιλντς 19 (⅖ τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίροτιτς 19 (4/7 τρίποντα), Χάινς 2, Φόγκτμαν 6 (7 ριμπάουντ).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ, ΛεΝτέι 12 (4 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 19 (6/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 9 (1/3 τρίποντα), Σμάιλαγκιτς 5, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (1/3 τρίποντα), Ντοζίερ 2, Πονίτκα 5 (1), Καμίνσκι 7 (1), Καμπόκλο 13 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 29η αγωνιστική, η Αρμάνι Μιλάνο θα αντιμετωπίσει την Μπασκόνια (14/3, 21:30) στη Βιτόρια και η Παρτίζαν θα αναμετρηθεί με την Μπαρτσελόνα (14/3, 21:30) στη Βαρκελώνη.