Τα… είδε όλα ο Παναθηναϊκός κόντρα στο Περιστέρι, νίκη (72-71) με αποδοκιμασίες στο φινάλε

Γιώργος Γαβριλάκης 21:25 - 07.01.2023 / Ανανεώθηκε: 07:03 - 08.01.2023

Ο Παναθηναϊκός χωρίς τον Ντουέιν Μπέικον, προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους (41-19), αλλά κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο και παραλίγο να χάσει από το Περιστέρι. Τελικά, το απέφυγε και επικράτησε 72-71 με τη βοήθεια και της τύχης.

Το Περιστέρι διέλυσε τον Παναθηναϊκό στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 27-7 και παραλίγο να κάνει την ολική επαναφορά. Με τη μπάλα στα χέρια του στην τελευταία επίθεση ο Μάρκους Ντένμον επιχείρησε τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στο Περιστέρι. Αστόχησε και έτσι ο Παναθηναϊκός… σώθηκε. Επικράτησε με 72-71, για την 11η αγωνιστική της Basket League, αλλά η εμφάνισή του «κουβαλάει» όλα τα προβλήματα των τελευταίων εβδομάδων.
Οι λιγοστοί φίλοι της ομάδας που βρέθηκαν το Σαββατόβραδο, εκδήλωσαν με αποδοκιμασίες την απογοήτευση τους για την εμφάνιση των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Χωρίς τον Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος είναι άρρωστος και δεν αγωνίστηκε, η ομάδα είχε έλλειψη επιλογών και όταν το Περιστέρι επέστρεψε από το -22 (41-19 στο 17’15’’) οι «πράσινοι» πελάγωσαν. Ο Πάρις Λι πήρε πρωτοβουλίες, ήταν πρώτος σκόρερ, αλλά έκανε και πολλά λάθη. Έχασε και τις δύο κρίσιμες βολές (6,3’’) πριν το τέλος, που έδωσαν στο Περιστέρι την ευκαιρία να βάλει ένα σουτ και να νικήσει.

Ο Μάρκους Ντένμον πήρε τη μπάλα στα χέρια του, καθυστέρησε πολύ να επιτεθεί και τελικά έκανε ένα άτσαλο σουτ στην εκπνοή. Αστόχησε και ο Παναθηναϊκός γλίτωσε το «εγκεφαλικό».

H εξέλιξη του αγώνα

Τους πρώτους επτά πόντους του Παναθηναϊκού τους έβαλε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης και τους πρώτους έξι του Περιστερίου ο Λεωνίδας Κασελάκης. Βέβαια, μέχρι να βάλει 6 πόντους ο τελευταίος, οι γηπεδούχοι είχαν βάλει 13 (13-6 στο 4’40’’).

Η άμυνα των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν σωστή και μετρημένη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε στο 23-8. Πέραν από τον Καλαϊτζάκη, ο Μαντζούκας και ο Γκουντάιτις έκαναν πολύ καλή δουλειά στο ξεκίνημα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Πάρις Λι (26-8), ενώ λίγο πριν τα μισά της δεύτερης περιόδου, στο 14’37’’ έγινε το double score: 32-16.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε αποφασισμένος και χωρίς διάθεση να περιορίσει τη δράση του. Η καλή άμυνα της έναρξης βέβαια, δεν έμεινε στο υψηλό επίπεδο και η βαρύτητα δόθηκε στη γρήγορη και αποτελεσματική επίθεση. Έτσι, το τριφύλλι έφθασε στο +20 στο 39-19 και με τον Νέιτ Ουόλτερς έκανε το 41-19 στο 17’15’’.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 46-28, με το Περιστέρι να βρίσκει τρόπους να σκοράρει κυρίως με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Λεωνίδα Κασελάκη, αλλά να μην μπορεί να σταματήσει τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ξεχάστε ό,τι μάθατε ή ό,τι ξέρατε από το πρώτο ημίχρονο. Το Περιστέρι προσπάθησε να αιφνιδιάσει. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 13-2 για τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη που με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη «γράφτηκε» το 48-41. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και απάντησε με 13-0 σερί. Ο Πάρις Λι με τρίποντο έκανε 51-41 στο 24’25’’ και μαζί με τον Νέιτ Ουόλτερς ηγήθηκε μέχρι το 61-41 (27’30’’) για να συμπληρωθεί το τριαντάλεπτο στο 65-44.

Θεωρητικά αυτό το +21 κι ενώ απέμεναν δέκα λεπτά εξασφάλιζε τον Παναθηναϊκό. Μόνο θεωρητικά, γιατί στην πράξη δεν συνέβει κάτι τέτοιο. Το Περιστέρι στην τελευταία περίοδο σάρωσε τους γηπεδούχους, τους έβαλε δύσκολα, τους οδήγησε σε πολλά λάθη και ο Φρανσίσκο, ο Τζούστον και ο Ντένμοντ έδωσαν την ευκαιρία οι «Πρίγκιπες» να πάρουν τη νίκη στο ΟΑΚΑ. Δεν τα κατάφεραν γιατί ο τελευταίος αστόχησε στο τελευταίο σουτ. Ο Βασίλης Σπανούλης και οι παίκτες του άγγιξαν τη νίκη στο ΟΑΚΑ, αλλά δεν τα κατάφεραν. Οπως δεν τα κατάφερε και ο Παναθηναϊκός. Παρά τη νίκη του!

MVP: Πάρις Λι

Καμιά φορά η επιτυχία με την αποτυχία απέχουν ελάχιστα χιλιοστά. Ο Πάρις Λι θα μπορούσε κάλιστα να είναι ο μοιραίος. Όχι ο ωραίος. Έκανε λάθη, έχασε μπάλες, έχασε και δύο κρίσιμες βολές 6,5’’ πριν από το τέλος, παρόλα αυτά ήταν η νίκη κατακτήθηκε και αυτός ήταν ο πρώτος σκόρερ. Εβαλε τους 20 από τους 72 πόντους της ομάδας του με 6/8 δίποντα και 3/3 τρίποντα, είχε επίσης 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ, αλλά και 4 λάθη σε 25’21’’.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Oυόλτερς 12 (6/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Ντέρικ Oυίλιαμς 6 (2/6 σουτ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (1/4 τρίποντα), Πονίτκα 5 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γκουντάιτις 10 (2/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Λι 20 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μποχωρίδης, Μαντζούκας 7.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 2, Φρανσίσκο 18 (4/12 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντένμον 10, Κασελάκης 14 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τζούστον 10 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ραντάνοβ 12 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης.