Εκτός τελικών η Βιλερμπάν

Βιλερμπάν - Μετροπολιτάν 69-71

Twitter / LNB

Νίκος Καλαμπάκας 20:15 - 04.06.2023 / Ανανεώθηκε: 20:19 - 04.06.2023

Η Μετροπολιτάν νίκησε στη Λιόν τη Βιλερμπάν με 71-69 και την πέταξε εκτός τελικών, αφού επικράτησε στη σειρά τους με 3-1 έπειτα από τις δύο νίκες που είχε στην έδρα της.

Δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο της η Βιλερμπάν. Η περσινή πρωταθλήτρια Γαλλίας έμεινε εκτός τελικών, αφού η Μετροπολιτάν του Βίκτορ Ουεμπανιαμά τη νίκησε και εκτός έδρας (69-71) κι έκανε το 3-1 στη σειρά τους για τα ημιτελικά. Εκεί, θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Μονακό που «σκούπισε» τη Μπουργκ.

Με ένα έξοχο... τρίδυμο (Ουεμπανιαμά, Κουλιμπαλί και Μπράουν) που σημείωσε συνολικά τους 49 από τους 71 πόντους της ομάδας του, η Μετροπολιτάν επιβλήθηκε στο Astrobal της περσινής πρωταθλήτριας Βιλερμπάν και την πέταξε εκτός διεκδίκησης του τίτλου που κατέχει.

Οι παίκτες του Πάρκερ βρίσκονταν πίσω με 2-0 στη σειρά, είχαν καταφέρει να μειώσουν, όμως ο Ουεμπανιαμά και η παρέα του είχαν άλλη άποψη και τελικά κατάφεραν να πάρουν αυτοί το εισιτήριο για τους τελικούς.

Η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να κυριαρχήσει στον αγώνα και να βάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους, που είχαν τον έλεγχο και διαχειρίζονταν το παιχνίδι εύκολα.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους παίκτες του Πάρκερ μπροστά στο σκορ με 23-20, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει μικρό προβάδισμα (37-39). Μάλιστα, η ομάδα του Ουεμπανιαμά είχε φτάσει τη διαφορά στο +12 (43-55), όμως οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρεκίας τη ροκάνισαν και στο 30' ήταν στο -6.

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ, με τους φιλοξενούμενους να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ και τη Βιλερμπάν να παλεύει να αντιστρέψει την κατάσταση, χωρίς επιτυχία. Το τελικό 69-71 άφησε εκτός διεκδίκησης τίτλου την κάτοχο και πλέον η Μετροπολιτάν θα κοντραριστεί με τη Μονακό για το πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 23-20, 37-39, 54-60, 69-71