Ο Μίλος Τεόντοσιτς με τρελό τρίποντο χάρισε τη νίκη στη Βίρτους πριν τον Παναθηναϊκό (vid)

printscreen

Sportal newsroom 22:03 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:05 - 15.01.2023

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Βενέτσια με σκορ 79-78 χάρη σε ένα φοβερό τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς και περιμένει τον Παναθηναϊκό με ανεβασμένη ψυχολογία.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Βίρτους Μπολόνια με τη Βενέτσια για την ιταλική λίγκα. Τελικά οι γηπεδούχοι είδαν τον Μίλος Τεόντοσιτς να καθαρίζει τον αγώνα με ένα φοβερό τρίποντο 8'' πριν τη λήξη και ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με δύο πόντους.

Ο Σέρβος έβαλε για μια ακόμα φορά στην καριέρα του ένα καθοριστικό τρίποντο και έκρινε τον αγώνα υπέρ της ομάδας της Μπολόνια, η οποία στις 19/1 υποδέχεται τον Παναθηναϊκό για την Euroleague

Η Βενέτσια έκανε αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τα ηνία του αγώνα, σε ένα ματς που τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και την μπασκετική τρέλα του Σέρβου γκαρντ της Βίρτους.

Δεκάλεπτα: 26-20, 42-34, 52-58, 79-78.

Βίρτους Μπολόνια: Μάνιον 8 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπελινέλι 6, Μπάκο 2 (4 ριμπάουντ), Σενγκέλια 15 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Χάκετ 17 (4/5 τρίποντα), Μίκι 9 (1), Καμάρα 2, Γουίμς 7 (1), Τεόντοσιτς 10 (2), Κορντινιέ 3 (1).