Μυθικός Λάρκιν και ασταμάτητη Έφες διέλυσαν την Μπάγερν!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:31 - 07.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:29 - 08.03.2024

Η Έφες έκανε πάρτι απέναντι στην Μπάγερν, με την τουρκική ομάδα, έχοντας σε απίστευτη κατάσταση τον Σέιν Λάρκιν, να διαλύει με το επιβλητικό 109-86 τη γερμαμική ομάδα! Πλέον και οι δύο ομάδες είναι στο 12-16, με τους Μπλε να μένουν ζωντανοί στο κυνήγι των Play Ιn μετά από αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα.

Η Έφες πραγματοποίησε μυθικό δεύτερο ημίχρονο και με τον Σέιν Λάρκιν να κάνει ό,τι θέλει απέναντι στην άμυνα της Μπάγερν, η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με 109-86.

Μετά από ένα «κλειστό» πρώτο ημίχρονο, η Έφες έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Μπάγερν, που έμοιασε να παραδόθηκε, μη μπορώντας να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό της παρέας του Σέιν Λάρκιν.

Πλέον και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 12-16, με την Έφες να παραμένει ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση στα Play In.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Έφες τα βρήκε σκούρα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν ψηλά το σκορ και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο εντυπωσιακό 26-28! Μάλιστα συνέχισαν με την ίδια… θέρμη στην επίθεση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Βέβαια σε αυτό η Έφες έκανε την αντεπίθεσή της. Μετά το 40-46 του 18’ οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους 13-3 πήραν τα ηνία και στο ημίχρονο βρέθκαν στο +4 (53-49).

Μετά την ανάπαυλα ήρθε η ώρα να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι υπέρ της Έφες. Η ομάδα της Πόλης, με τον Λάρκιν να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, πήρε τον έλεγχο και εκτόξευσε τη διαφορά (59-49, 22’) και από εκείνο το σημείο και μετά μόνο εκείνη υπήρχε στο παρκέ!

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Έφες μπροστά με 88-65  και το τέταρτο ήταν μια τυπική διαδικασία, καθώς η Μπάγερν δεν μπορούσε να κάνει την ανατροπή. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε στην Έφες νικήτρια με 109-86.

MVP:

Ο Σέιν Λάρκιν με 28 πόντους ήταν όλα τα λεφτά για την Έφες, με τον Αμερικανό σταρ να έχει 3/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 33(!) στην αξιολόγηση!

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Έφες ανάγκασε σε 17 λάθη την Μπάγερν, με το 27-10 στους πόντους από λάθη να δείχνει και την εικόνα του αγώνα. Την ίδια στιγμή η Έφες σούταρε με 60% δίποντα, 40% τρίποντα και 90% βολές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Περάντι, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-28, 53-49, 88-65, 109-86