Κέρδισε την Μπαχτσεσεχίρ και παρέμεινε στην κορυφή η Εφές

Εφές - Μπαχτσεσεχίρ

Twitter / Anandolu Efes

Νίκος Καλαμπάκας 20:20 - 04.02.2024 / Ανανεώθηκε: 20:20 - 04.02.2024

Η Εφές επιβλήθηκε της Μπαχτσεσεχίρ με 92-81 και παρέμεινε στην 1η θέση της κατάταξης της Τουρκικής λίγκας. Κορυφαίος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Τζόουνς.

Η Εφές ψάχνει να βρει τα πατήματά της μετά την απόλυση του Εμρέ Τσαν και σε ματς για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας, επιβλήθηκε της Μπαχτσεσεχίρ με σκορ 91-82, παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης.

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης μετά τη συντριβή της από τη Ζάλγκιρις δείχνει σφυγμό, αφού έφτασε στη δεύτερη σερί της νίκη. Η πρώτη αντίδραση ήρθε στην Euroleague κόντρα στην Αρμάνι, ενώ την Κυριακή 4/2 στο πρωτάθλημα της χώρας της, κατάφερε να λυγίσει έστω και δύσκολα την αξιόμαχη Μπαχτσεσεχίρ. Το τελικό 91-82 ήρθε δύσκολα, αφού στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ 28-17 έδιξαν.. άγριες διαθέσεις, όμως τελικά οι παίκτες του Μιγιάτοβιτς έδειξαν αντίδραση και γύρισαν τον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο με 22-20, είδαν τους αντιπάλους τους να κάνουν ότι θέλουν στη 2η περίοδο, όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν αποκλειστικά δική τους υπόθεση.

Με κορυφαίους παίκτες της τον Τζόουνς που σημείωσε 22 πόντους και τους Μπράιαντ και Τόμπσον που πρόσθεσαν από 15 ακόμα, έκαναν την ανατροπή και πήγαν το ρεκόρ τους στο στο 16-3, περιμένοντας να ολοκληρωθεί το ντέρμπι ανάμεσα σε Γαλατά και Φενέρ προκειμένου να δουν ποια από τις δύο ομάδες θα έχουν συγκάτοικο.

Από την πλευρά της η Μπαχτσεσεχίρ βρίσκεται στο 7-12 και στοχεύει την 8η θέση που οδηγεί στα playoffs.