Έκλεισε την χρονιά με ήττα η Τόφας πριν το ματς με την ΑΕΚ

Twitter / Tofas

Sportal newsroom 17:10 - 31.12.2022 / Ανανεώθηκε: 18:14 - 03.01.2023

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ηττήθηκε στην έδρα της Νταρουσάφακα (88-82) λίγες μέρες πριν τον αγώνα της με την ΑΕΚ για τα play iv του BassketBall Champions League.

Αυτή ήταν η έβδομη φετινή ήττα της Τόφας σε 13 αγώνες του τουρκικού πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Πρίφτη είδαν την Νταρουσάφακα να παίρνει από το πρώτο δεκάλεπτο διαφορά 10 πόντων (23-13), ενώ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν πίσω με 18 πόντους (53-35). Στη γ' περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασνα κι άλλο την απόδοσή τους, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 (70-50) και ενώ όλα έδειχναν ότι τοματς έχει κριθεί, η Τόφας επέστρεψε.

Η τουρκική ομάδα μείωσε τη διαφορά μέχρι τους 4 πόντους (84-82), όμως έπειτα οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στο τελικό 88-82.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Οζντεμίργλου με 22 πόντους. Η ΑΕΚ θα ταξιδέψει στην Τουρκία στις 3/1, αφού μια μέρα αργότερα θα αντιμετωπίσει την Τόφας.