Η Ελλάδα φώναξε «πρόκριση» στο Τελ Αβίβ

Νίκος Καλαμπάκας 20:24 - 16.06.2023 / Ανανεώθηκε: 20:29 - 16.06.2023

Η εθνική μας Μπάσκετ Γυναικών πήρε νίκη κόντρα στη Λετονία για τη 2η αγωνιστική του Eurobasket 2023 και θα κυνηγήσει σε δύο μέρες την πρόκριση κόντρα στην Ισπανία.

Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στη δεύτερη φάση του Eurobasket Women 2023 έμεινε η Ελλάδα, αφού επιβλήθηκε της Λετονίας στο Τελ Αβίβ με 73-65.

Οι παίκτριες του Πρέκα έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που τους επιτρέπει να διεκδικήσουν την πρόκρισή της ακόμα και απευθείας στα προημιτελικά, εφόσον πάρει την πρώτη θέση.

Πρωτεργάτριες της νίκης ήταν η Άρτεμις Σπανού που σημείωσε 22 πόντους, όσους και η Μαριέλλα Φασούλα.

Η Λετονία είχε βρει τον τρόπο να κρατάει προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως η τρίτη και η τέταρτη περίοδος ανήκαν στην ελληνική ομάδα.

Μέσα από την καλή της άμυνα έβρισκε εύκολα καλάθια, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (56-47) επικρατώντας τελικά των Λετονών, που είχαν κάνει την έκπληξη στην πρεμιέρα επικρατώντας της Ισπανίας.

Η Ελλάδα πλέον έχει την ευκαιρία να βγει μέχρι και πρώτη, ενώ η πρόκριση είναι ανοιχτή για όλες τις ομάδες του ομίλου (αργότερα κοντράρονται η Ισπανία με το Μαυροβούνιο).

Την Κυριακή 18/6 οι Ελληνίδες αντιμετωπίζουν την Ισπανία, ενώ το άλλος ματς είναι αυτός της Λετονίας με το Μαυροβούνιο.

Από το «μέχρι τέλους» σε δύο σερί νταμπλ
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

23:54 - 15.06.2023

Ήταν 13/02/2019 όταν ο Ολυμπιακός αποφάσιζε να μη βγει στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού Κυπέλλου κόντρα στον παναθηναϊκό, διαμαρτυρόμενος για τις διαιτητικές αποφάσεις. Τέσσερα χρόνια, η ομάδα του Πειραιά έχει επιστρέψει στις ελληνικές διοργανώσεις και έχει κατακτήσει όποιον εγχώριο τίτλο διεκδίκησε.

Δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 56-47, 73-65

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 11, Φασούλα 22 , Σπανού 22 , Σταμολάμπρου 7, Τσινέκε 9 , Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου, Σταμάτη