Με σπουδαίο Χεζόνια η Ρεάλ έκανε περίπατο κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα

© Euroleague Basketball

Γιάννης Πάλλας 21:49 - 19.12.2023 / Ανανεώθηκε: 23:45 - 19.12.2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επίδειξη δύναμης (72-58) απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την 15η αγωνιστική της Euroleague

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Ρεάλ την αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και έφτασε στη νίκη (72-58), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι παίκτες του Τσους Ματέο πλέον έχουν ρεκόρ 14-1 στη διοργάνωση, ενώ οι Σέρβοι μετρούν 5 νίκες και 10 ήττες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριο Χεζόνια που έβαλε τις βάσεις για την άνετη επικράτηση με 17 πόντους, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε ο Βίνσεντ Πουαριέ με 14 πόντους.

Από τον Ερυθρό Αστέρα ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 14 πόντους και 5 ασίστ και ο Λούκα Μίτροβιτς που έφτασε κι εκείνος τους 14 πόντους αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Άλλωστε, οι συνολικά 27 πόντοι των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο εξηγούν και τον λόγο της ήττας των Σέρβων.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Φακούντο Καμπάτσο αποθεώθηκε από τον κόσμο και βραβεύτηκε από τη διοίκηση του Ερυθρού Αστέρα για την προσφορά του στην ομάδα την περσινή σεζόν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στην αρχή της αναμέτρησης ο Ερυθρός Αστέρας με τον Άνταμ Χάνγκα να σκοράρει πήρε τον έλεγχο (16-11 στο 7.30’’) στην αναμέτρηση, αλλά σταδιακά η Ρεάλ με τους Ν’ Ντιαγιέ, Γιουλ και Ταβάρες έφερε τον αγώνα στα ίσια (20-20 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν (26-26 στο 13’), αλλά ένα τρίποντο του Μάριο Χεζόνια (26-29 στο 13.30’’) έβαλε έκτοτε σε θέση... οδηγού τη «βασίλισσα».

Η ομάδα του Τσους Ματέο με τον Βίνσεντ Πουαριέ να κυριαρχεί στη ρακέτα πήρε ένα προβάδισμα (28-33 στο 14.20’’), ενώ δυο τρίποντα του Σέρχι Ροντρίγκεθ «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +8 (33-41 στο 17’).

Στη συνέχεια με καλάθι του Μάριο Χεζόνια η Ρεάλ διεύρυνε τη διαφορά (33-45 στο 19’) και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 34-45 (στο 20’).

Η ισπανική ομάδα είχε το «πάνω χέρι» καθώς μπορεί να είχε 13 ριμπάουντ έναντι 16 των γηπεδούχων, αλλά μοίρασε 14 ασίστ έναντι 8 του Ερυθρού Αστέρα και σούταρε με το εντυπωσιακό 76.9% στα δίποντα (10/13), ενώ οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν 9/18 δίποντα (50%).

Στην επανάληψη, η Ρεάλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ερυθρό Αστέρα και με την πολύ καλή άμυνα της αποσυντόνισε τους γηπεδούχους ανεβάζοντας τη διαφορά στο +15 (41-56 στο 27’) με τον Ντζαναν Μούσα και με άλλο ένα τρίποντο από τον Μάριο Χεζόνια «εκτοξεύτηκε» στο +18 (43-61 στο 28.40’’) πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (45-61 στο 30’).

Οι 11 πόντοι του Ερυθρού Αστέρα επιβεβαίωσαν την καλή άμυνα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, που κράτησε τον ρυθμό και στο τέταρτο 10λεπτο. Η ομάδα του Τσους Ματέο είχε μια διαφορά ασφαλείας (47-61 στο 32.30’’) και δεν αισθάνθηκε σε κανένα σημείο απειλή (50-64 στο 34.30’’, 50-68 στο 36’ και 53-72 στο 38’) από τον αντίπαλο φτάνοντας στην 14η νίκη σε 15 αγώνες στην Euroleague.

Δείτε  το play by play της αναμέτρησης.

Sportal Euroleague Show με Βίρτους Μπολόνια - Ολυμπιακός και όλη τη δράση της Τρίτης

MVP: Ο Μάριο Χεζόνια

Έκανε τη διαφορά με τους 17 πόντους (4/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα), τα 10 ριμπάουντ και τα 3 κλεψίματα σε 30.54 λεπτά που έμεινε στο παρκέ συγκεντρώνοντας 19 βαθμοούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Μάριο Χεζόνια ήταν μαζί με τον Πουαριέ εκείνοι που έδωσαν το σύνθημα για να ξεφύγει η Ρεάλ μετά το πρώτο 10λεπτο.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η πολύ καλή άμυνα στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, όπου η Ρεάλ δέχθηκε συνολικά 25 πόντους (14 και 11 αντίστοιχα) και σημείωσε 41 πόντους (25 και 16). Οι περισσότερες λύσεις επιθετικά αποτέλεσαν έννα ακόμη σημείο που καθόρισε την έκβαση του αγώνα και μετέτρεψε την αναμέτρηση σε... περίπατο για τη Ρεάλ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς - Τραβίτσκι - Σίλβα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 34-45, 45-61, 58-72.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 14 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Χάνγκα 10 (2), Νταβίντοβατς 3 (1), Μίτροβιτς 14 (4/10 δίποντα, 6/8 βολές), Λάζιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 4 (0/3 τρίποντα), Τόμπι 2, Μπόλομποϊ 2, Νέντοβιτς 4 (0/4 τρίποντα), Γκεντράιτις (0/3 σουτ), Ντος Σάντος (0/5 σουτ, 4 ασίστ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ, Αμπάλδε 5 (1), Καμπάσο 3 (1), Γκονθάλεθ, Χεζόνια 17 (4/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Ροντρίγκεθ 6 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη), Πουαριέ 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές), Ταβάρες 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιουλ 5 (1/5 τρίποντα), Εντιαγιέ 10 (2), Μούσα 4 (1/7 τρίποντα).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Ο Ερυθρός Αστέρας θα αποχαιρετήσει το 2023 με δύο σερί εκτός έδρας αγώνες απέναντι σε Μακάμπι Τελ Αβίβ (21/12) και Παναθηναϊκό AKTOR (28/12), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει με την Παρτίζαν στο WiZink Center (21/12) της Μαδρίτης και τη Βιλερμπάν στην LDLC Arena (28/12).