Έκανε... σεφτέ η Τσεχία στα προκριματικά του Eurobasket 2025 - Μόνη πρώτη η Εθνική στον όμιλο

Τόμας Σατοράνσκι

Χρήστος Τσάλτας 23:22 - 26.02.2024 / Ανανεώθηκε: 23:28 - 26.02.2024

Η Τσεχία έβγαλε αντίδραση για την ήττα από την Εθνική και επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 90-82, σε ένα αποτέλεσμα που φέρνει την Εθνική μόνη στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 2-0.

Μετά την ήττα με 72-64 απέναντι στην Ελλάδα, στο ΣΕΦ, η Τσεχία κατάφερε να φτάσει στην πρώτη νίκη της στα προκριματικά του Eurobasket 2025. Η ομάδα του Ντιέγκο Οκάμπο ήταν ανώτερη κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία και πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 90-82, κλείνοντας ιδανικά το πρώτο ζευγάρι αγώνων στα προκριματικά.

Οι παίκτες του Οκάμπο πάτησαν το γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 24-25 σε 49-47 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο μέχρι το φινάλε του αγώνα, παρά τις προσπάθειες των Βρετανών να διεκδικήσουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο Τόμας Σατοράνσκι με 21 πόντους και 10 ασίστ ήταν το σημείο αναφοράς των γηπεδούχων σε ακόμα ένα παιχνίδι, έχοντας βοήθειες από τον Τόμας Κίζλινκ, που για ακόμα ένα παιχνίδι είχε εξαιρετική εμφάνιση με 16 πόντους και 5/9 σουτ, ενώ ο Μάρτιν Πέτερκα πρόσθεσε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ κερδίζοντας αρκετές μάχες κοντά στα καλάθια.

Για την Μεγάλη Βρετανία, ο Σάσα Κίλεγια Τζόουνς μέτρησε 19 πόντους, 9/14 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 τάπες, με τον Κάλ Ουίτλι να προσθέτει 17 πόντους, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 6/8 σουτ ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Αμίν Αντάμου.