Kill Bill στον πάγκο, Big Bill στο παρκέ και 2/2 για την Ελλάδα κόντρα στην Ολλανδία!

Χρήστος Τσάλτας 22:30 - 26.02.2024 / Ανανεώθηκε: 22:47 - 26.02.2024

Η Εθνική ομάδα τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ολλανδία, όμως το μεγάλο παιχνίδι του Τολιόπουλου και η άμυνα στα κρίσιμα σημεία έκαναν τη διαφορά και οδήγησαν σε νίκη-θρίλερ με 74-72.

Και στο τέλος κερδίζει η Εθνική! Παρά τις απουσίες (Ουόκαπ, Μήτογλου, Παπανικολάου, Λαρεντζάκης), αλλά και τα προβλήματα που προέκυψαν κατά τη διάρκεια του αγώνα, η «γαλανόλευκη» έδειξε χαρακτήρα στη Χάγη, απέναντι στην Ολλανδία και... δραπέτευσε με τη νίκη, κάνοντας το 2Χ2 στον όμιλο των προκριματικών του Eurobasket 2025. Έτσι έκανε πολύ σημαντικό βήμα όχι μόνο για την πρόκριση στην τελική φάση, αλλά και για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, δείχνοντας με το καλημέρα τις ορέξεις της.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κυνηγούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με την Ολλανδία να καταφέρνει να στείλει τη διαφορά ακόμα και στο +13 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι διεθνείς όμως έμειναν στο πλάνο τους και με τον Βασίλη Τολιόπουλο σημείο αναφοράς κατάφεραν να φτάσουν στη μεγάλη ανατροπή, αλλά και στη νίκη στο φινάλε, παραμένοντας αήττητοι με το πέρας των παραθύρων για το Eurobasket 2025.

O «Τολιό» τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 8 ασίστ, δίνοντας τον τόνο στην ομάδα του. Δεν ήταν μόνος καθώς ο Δημήτρης Μωραϊτης έκανε μεστή εμφάνιση με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους και 3 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, οι 14 πόντοι του Ρόναλντ Σάφτενααρ και οι 10 του Κράαγκ δεν αρκούσαν στους οράνιε για να φτάσουν στη νίκη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Εθνική μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού με τον Τολιόπουλο (2-7, 3'). Οι Ολλανδοί ισορρόπησαν, βγάζοντας αθλητικότητα και ο Κρααγκ κατάφερε να μειώσει στο σκορ (6-7, 5'). Ο Χαραλαμπόπουλος ακολούησε τον συμπαίκτη του, με την γαλανόλευκη να χτίζει διαφορά ξανά (8-12, 8'). Κλουφ και Κρααγκ ανέλαβαν δράση και η Ολλανδία έφερε το παιχνίδι στα ίσα (12-12, 9'). Ο Μωραϊτης φώναξε παρών και η Εθνική έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 12-16.

Οι διεθνείς προσπάθησαν να κρατήσουν τον έλεγχο με τον Παπαγιάννη να δίνει σκορ (16-18, 12'). Οι Ολλανδοί όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και με επί μέρους 15-0 εκμεταλλεύτηκαν τα αλλεπάλληλα λάθη των διεθνών, παίρνοντας τα ηνία (31-18, 15'). Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει με τον Λούντζη και τον Καλαϊτζάκη (35-28, 18'). Η Εθνική προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Φράνκε δεν το επέτρεψε (39-32, 19'). Το +7 των οράνιε έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Σπανούλη μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τους Τολιόπουλο και Παπαγιάννη να σκοράρουν η διαφορά μειώθηκε (41-37, 22'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Ολλανδία, με τον Βαν ντεν Βουρστ και τον Εντζεκέζι να δίνουν σκορ στους γηπεδούχους και να ανεβάζουν τη διαφορά (51-42, 24'). Ο Τολιόπουλος το πήρε... προσωπικά και η Εθνική μείωσε (53-49, 26'). Ο γκαρντ του Άρη ήταν ασταμάτητος, οι διεθνείς συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και το προβάδισμα άλλαξε χέρια λίγο αργότερα (53-56, 28'). Οι παίκτες του Σπανούλη κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος, με Μωραϊτη και Κουζέλογλου να σκοράρουν για το 58-62.

Φράνκε και Βέρβερς έδωσαν σκορ στην Ολλανδία στις αρχές της τέταρτης περιόδου, με τους Οράνιε να παίρνουν ξανά τον έλεγχο του αγώνα (66-64, 34'). Ο Παπαγιάννης ισοφάρισε προσωρινά, όμως ο Σάφτενααρ έβαλε την Ολλανδία ξανά μπροστά (68-66, 36'). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Μωραϊτη να βάζει την Εθνική ξανά μπροστά (68-70, 37'). Ο Σάφτενααρ ανέλαβε δράση και σε κρίσιμο σημείο έδωσε προβάδισμα στην Ολλανδία εκ νέου (71-70, 39'). ο Παπαγιάννης υπέπεσε σε επιθετικό, όμως η άμυνα της Εθνικής λειτούργησε, με τον Σάφτενααρ να υποπίπτει σε βήματα στα 37'' για το τέλος. Η άμυνα ήταν ξανά το σημείο αναφοράς, με τον Χαραλαμπόπουλο να καρφώνει στο ανοιχτό γήπεδο για το 71-74. Οι διεθνείς κράτησαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με 72-74.

MVP

Δεν θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος MVP πέραν του Βασίλη Τολιόπουλου. Ο άσος του Άρη βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και το έδειξε, μετρώντας 26 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 9/18 σουτ, σε μια πολύ γεμάτη εμφάνιση, που ήταν η καλύτερη της καριέρας του, ως τώρα, με την Εθνική.

TO ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η αντίδραση της Εθνικής μετά το 31-18 των Ολλανδών Σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο οι διεθνείς έβγαλαν αντίδραση. Και με το δεύτερο ημίχρονο να είναι το επιθυμητό από πλευράς ενέργειας, ήρθε η ανατροπή στο φινάλε. Και μαζί η σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης.

• 71-72 στο 39' με λέι απ του Τολιόπουλου. Στους 26 ο διεθνής γκαρντ.

• 71-70, 1'13'' για το τέλος με 1/2 βολές του Σάφτενααρ.

• 70-70 στο 38 με τον Σάφτενααρ

• 68-69 στο 37' με τρίποντο του Μωραϊτη

• 66-66 στο 36' με τον Παπαγιάννη να σκοράρει.

Επιθετικά πολλές κακές επιλογές για την Εθνική ομάδα στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου. Χωρίς καθαρό μυαλό ως τώρα.

• 63-64 στο 34' με τον Καλαϊτζάκη να σκοράρει.

• 63-62 στο 31' με 2/3 βολές του Φράνκε.

• 61-62 στο 31' με τον Φράνκε να σκοράρει με γκολ-φάουλ

Τέλος τρίτης περιόδου: Ολλανδία - Ελλάδα 58-62

• 58-62 στο 29' με τον Κουζέλογλου να σκοράρει.

• 56-58 στο 28' με τρίποντο του Βαν Βρι

Ούτε έναν, ούτε δύο, αλλά 15 πόντους έβαλε στην τρίτη περίοδο ο Βασίλης Τολιόπουλος, που σχεδόν κάθε καλάθι της Εθνικής πέρασε από τα δικά του χέρια. Ασύλληπτο δεκάλεπτο. 24 πόντοι, 7 ριμπάουντ και έχουμε ακόμα μια περίοδο στο ματς.

• 53-56 στο 28' με τρίποντο του Τολιόπουλου.

Η Εθνική ανεβάζει το τέμπο και χάρη σε Κουζέλογλου και Μωραϊτη το παιχνίδι αρχίζει από το μηδέν. Ξανά ισοπαλία.

• 53-51 στο 27' με κάρφωμα του Κουζέλογλου.

Ο Τολιόπουλος έχει βγει μπροστά για τα καλά στην Εθνική ομάδα και με δικές του ενέργειες μειώνει και κρατάει μέσα στο ματς την γαλανόλευκη.

• 53-49 στο 26' με τον Τολιόπουλο.

• 51-47 στο 25' με τον Τολιόπουλο να σκοράρει με τρίποντο.

• 51-42 στο 24' με τον Εντζεκλεζι να σκοράρει με τρίποντο.

• 43-39 στο 22' με τον Μωραιτη να σκοράρει.

• 41-35 στο 21' με τρίποντο του Τολιόπουλου

Πολύ άσχημο δεύτερο δεκάλεπτο για την Εθνική που δέχτηκε 27 πόντους. 11 λάθη στο διάστημα του πρώτου μέρους και μόλις 4/12 τρίποντα από τους διεθνείς που δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν διαδρόμους. Η «γαλανόλευκη» είναι μέσα στο παιχνίδι μεν, αλλά θέλει επιπλέον προσπάθεια για να ανατρέψει την κατάσταση απέναντι σε μια πολύ αθλητική ομάδα.

Τέλος ημιχρόνου. Ολλανδία - Ελλάδα 39-32

• 39-32 στο 19' με λέι απ του Φράνκε.

Η είσοδος του ΚαλαΪτζάκη έδωσε πνοή στην Εθνική που μείωσε προς το τέλος του ημιχρόνου.

• 35-28 στο 18' με τρίποντο του Καλαϊτζάκη.

Η κυκλοφορία μπάλας για την Εθνική είναι σε πολύ άσχημα επίπεδα, κάτι που αποτυπώνεται στο γεγονός πως η γαλανόλευκη μετράει μόνο 5 ασίστ, όλες από τα χέρια του Τολιόπουλου. Συν τοις άλλοις έχει και 11 λάθη

• 33-25 στο 17' με βολές του Λούντζη.

• 31-21 στο 16' με τρίποντο του Λούντζη. Ανάσα για την Εθνική.

• 31-18 στο 15' με τρίποντο του Βέρβερς. Στο +13 η Ολλανδία...

• 28-18 στο 14' με τον Βανάικ

Κανένας έλεγχος στο παιχνίδι της Εθνικής και πολλά λάθη από τους διεθνείς. Ήδη 11 λάθη από τους παίκτες του Σπανούλη που έχουν επιτρέψει εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Θέλει δουλειά και άμεση αντίδραση από την γαλανόλευκη.

• 25-18 στο 14' με τον Κλουφ να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο.

• 20-18 στο 14' ο Βέρβερς να δίνει το πρώτο προβάδισμα στην Ολλανδία.

Σε uptempo η Ολλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά το παιχνίδι. Η Ελλάδα δεν έχει ισορροπία στην επίθεσή της και γι αυτό το σκορ μένει σε χαμηλά είπεδα.

• 18-18 στο 13' με κάρφωμα Κρααγκ

• 14-18 στο 12' με κάρφωμα του Παπαγιάννη.

• 14-16 στο 11' με τον Κράαγκ.

Τέλος πρώτης περιόδου: Ολλανδία - Ελλάδα 12-16

• 12-14 στο 9' με τον Μωραϊτη να σκοράρει.

Η απουσία του Τολιόπουλου από το παρκέ είναι φανερή. Η Εθνική δεν έχει απειλή στην επίθεση, με τους Ολλανδούς να το εκμεταλλεύονται και να ισοφαρίζουν σε 12-12.

• 10-12 στο 8' με λέι απ του Κλουφ

• 8-12 στο 7΄με τον Σάφτενααρ να μειώνει μετά το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου.

Οι εμπνεύσεις του Τολιόπουλου είναι που κρατάνε σε θέση οδηγού την Ελλάδα. Ο «Τολιό» έχει ήδη 7 πόντους, με τον Χαραλαμπόπουλο να ακολουθεί με 5.

• 6-9 στο 6' με τον Τολιόπουλο να μετράει ήδη 7 πόντους.

Η Εθνική αν και ξεκίνησε καλά επιθετικά με τον Τολιόπουλο δεν είχε την ίδια συνέπεια. Το θετικό είναι πως η Ολλανδία δεν είναι τόσο ταλαντούχα επιθετικά και πέραν του παιχνιδιού πάνω από τη στεφάνη δεν έχει τρόπους να απειλήσει.

• 6-7 στο 4ο λεπτό με κάρφωμα του Κράαγκ.

• 0-5 στο 2ο λεπτό με τον Χαραλαμπόπουλο.

• 0-3 στο 1ο λεπτό με τρίποντο του Τολιόπουλου.

Αρχίζει ο αγώνας!

Αρχική πεντάδα Εθνικής: Λούντζης, Τολιόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Κουζέλογλου, Παπαγιάννης.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου προετοιμάζεται για το παιχνίδι με την Ολλανδία

Το ζέσταμα του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη

Σε ρυθμό αγώνα η Εθνική ομάδα

Έντονο το ελληνικό στοιχείο στη Χάγη, καθώς αρκετοί Έλληνες βρίσκονται στις εξέδρες για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.

Το Sportcampus Zuiderpark αναμένεται κατάμεστο στη αναμέτρηση της Ολλανδίας με την Ελλάδα.

Στην δική της πρεμιέρα στα προκριματικά η Ολλανδία γνώρισε την ήττα από την Μεγάλη Βρετανία με 98-94. εκτός έδρας.

Στην πρεμιέρα της η γαλανόλευκη επικράτησε της Τσεχίας με 72-64 στο ΣΕΦ.

Η 12άδα της Εθνικής: Νίκος Ρογκαβόπουλος, Κώστας Αντετοκούνμπο, Δημήτρης Μωραΐτης, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Γιάννης Κουζέλογλου, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Βασίλης Τολιόπουλος, Λευτέρης Μαντζούκας, Μιχάλης Λούντζης.

Κανονικά στην αποστολή ο Γιώργος Παπαγιάννης, που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε.

Ντεμπούτο με την γαλανόλευκη για τον Ναζ Μήτρου Λονγκ. Στην 12άδα βρίσκονται και οι Λούντζης, Μαντζούκας και Ζούγρης που δεν είχαν αγωνιστεί απέναντι στην Τσεχία.

Με τέσσερις απουσίες θα παραταχθεί η Εθνική ομάδα στο παιχνίδι με την Ολλανδία, σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στην Τσεχία. Εκτός οι Κώστας Παπανικολάου, Ντίνος Μήτογλου, Τόμας Ουόκαπ και Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει την Ολλανδία, στη Χάγη, για την 2η αγωνιστική των προκριματικών του Eurobasket 2025. Τζάμπολ στις 20:30