Το κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου και το... μαρς του Σπανούλη στον Τολιόπουλο για την άμυνα! (vid)

Χρήστος Τσάλτας 23:49 - 26.02.2024 / Ανανεώθηκε: 23:59 - 26.02.2024

Η Εθνική ομάδα κατάφερε να φύγει νικήτρια από την Ολλανδία, έπειτα από ένα 40λεπτο που... έσπασαν καρδιές, με την άμυνα των παικτών του Βασίλη Σπανούλη να βγαίνει στα τελευταία λεπτά.

Απέναντι στην Ολλανδία η Εθνική ομάδα δυσκολεύτηκε, όμως στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 74-72, στο φινάλε, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά και στην πολύ καλή άμυνα της Εθνικής στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με το σκορ στο 71-72 οι διεθνείς έπρεπε να βγάλουν μια σημαντική άμυνα, όπως και έκαναν. Η ενέργεια ήταν σε υψηλά επίπεδα, με τον Χαραλαμπόπουλο να κλέβει την μπάλα και να σκοράρει με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν σε... εγρήγορση όμως και παρά το κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου και ζήτησε από τον Τολιόπουλο να πάει προς το κέντρο του γηπέδου για να πιέσει τον αντίπαλο. Όπως και συνέβη!

Δείτε πώς η Εθνική ομάδα «κλείδωσε» τη νίκη στην Ολλανδία.