Φοβερός ΠΑΟΚ, έστειλε τη σειρά με τη Ρίτας σε τρίτο παιχνίδι (81-78)

Sportal newsroom 21:34 - 11.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:59 - 11.01.2023

Ο ΠΑΟΚ νίκησε σε ένα δραματικό παιχνίδι τη Ρίτας με τρίποντο του Ράιλι 7.8'' (81-78) πριν το τέλος, ισοφάρισε τη σειρά τους για τα play ins του BCL σε 1-1 και πλέον θα ρίξει μια τελευταία ζαριά για την πρόκριση στη Λιθουανία.

Σπουδαία νίκη που έδειξε ότι διαθέτει ψυχή και μέταλλο νικητή πέτυχε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Ρίτας στο κλειστό της Πυλαίας (81-78). Οι Θεσσαλονικείς αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο αφού ήταν πίσω στο σκορ με 10 πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, έδωσαν την ψυχή τους, άφησαν όση ενέργεια είχαν στο παρκέ και τελικά κατάφεραν να φέρουν στα ίσια τη σειρά των play ins του CBL και να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στο Βίλνιους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι στην πρώτη περίοδο, είδαν τον Φόστερ να κάνει ότι θέλει και να σημειώνει 11 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά, δίνοντας στη Ρίτας προβάδισμα με 20-9. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο έκανε την αντεπίθεσή του και στο 10' είχε μειώσει σε 17-23.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους «ασπρόμαυρους». Με όπλο του την άμυνα ο ΠΑΟΚ έκανε αντπίθεση και στο 15' είχε περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ στο 20' είχε φτάσει την υπέρ του διαφορά στο +12 (46-34).

Η Ρίτας έφερε τα πάνω - κάτω στο γ' δεκάλεπτο, με τον Φόστερ να παίρνει και πάλι φωτιά και να προσθέτει 13 πόντους σε αυτό το διάστημα και να στέλνει τις δύο ομάδες στο τάιμ άουτ του 30' με το σκορ 57-58 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ένα 12-0 σερί των Λιθουανών έδειχνε ότι ο αγώνας είχε κριθεί οριστικά και ότι ο ΠΑΟΚ θα τελείωνε το ευρωπαϊκό του ταξίδι στην Πυλαία. Το 67-77 του 36' μαρτυρούσε τα παραπάνω, όμως κάπου εκεί ο διακόπτης γύρισ, η άμυνα του ΠΑΟΚ έγινε γρανιτένια και με ένα επί μέρους σκορ 14-1, ο ΠΑΟΚ πήρε χρυσή νίκη και πλέον θα τα παίξει όλα για όλα στο Βίλνιους την ερχόμενη εβδομάδα. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε μια τρίποντη «βόμβα» του Ράιλι 7.8'' πριν το τέλος. Στη συνέχεια οι Λιθουανοί αστόχησαν στην προσπάθειά τους και έτσι ο αγώνας κατέληξε στην ελληνική ομάδα.

MVP: Τζέιλεν Ράιλι

Ο Ράιλι ήταν ο άνθρωπος που σημείωσε το καλάθι που έκρινε το παιχνίδι. Ο Αμερικάνος του ΠΑΟΚ έδωσε στην ομάδα του το «φιλί της ζωής», οπότε δικαιωματικά ο τίτλος του MVP του ανήκει.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χαντς 20, Καμπερίδης 3, Μαργαρίτης 7, Ρένφρο 5, Ράιλι 15, Χρηστίδης 2, Φράνκε 10, Πόλει 7, Σαλούστρος 8, Σίμπερτ, Σλαφτσάκης 4

Βίλνιους (Ζιμπένας): Εχόντας 12, Φόστερ 31, Φρίντρικσον 5, Ρατζεβίτσιους 6, Βαράντι 12, Καϊρίς 3, Λεκούνας 3, Μασιούλις 2, Νορμάντας 2, Ουίλιαμς 2