Στραβοπάτημα της Γαλατάσαραϊ, πριν τον ΠΑΟΚ

Γιάννης Πάλλας 17:44 - 17.12.2023

Η Γαλατάσαραϊ ηττήθηκε (92-86) εντός έδρας από την Μπαχτσεσεχίρ, πριν τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ για το Basketball Champions League

Το κακό τέταρτο 10λεπτο «πλήρωσε» η Γαλατάσαραϊ στην έδρα της γνωρίζοντας την ήττα (92-86) από την Μπαχτσεσεχίρ στο τουρκικό πρωτάθλημα, λίγο πριν το τελευταίο παιχνίδι της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League με τον ΠΑΟΚ.

Αυτή η ήττα ήταν η τρίτη σερί για την Γαλατά, όπου το κλίμα είναι πολύ βαρύ στον σύλλογο, καθώς η πορεία της ομάδας δεν είναι αυτή που περίμεναν όλοι στην αρχή της χρονιάς.

Ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατεί είναι πως ο Ζβέζνταν Μίτροβιτς «έκοψε» από τη δωδεκάδα τον Ντι Μποστ, γεγονός που εντείνει τη φημολογία ότι αποχωρεί από την ομάδα. Η Γαλατά μετά το κακό ξεκίνημα (21-25 στο 10’) αντέδρασε και ανέκτισε τον έλεγχο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μ’ ένα +10 (53-43 στο 20’).

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο, κατέβασε... ταχύτητα και η Μπαχτσεσεχίρ το αξιοποίησε, καθώς «έτρεξε» ένα σερί 32-23 φτάνοντας στη νίκη στο άντρο της Γαλατάσαραι.

Πρώτος σκόρερ για την Μπαχτσεσεχίρ που πήρε τη νίκη, ήταν ο Κάβανο με 29 πόντους, με τον Μπουτέιγ να ακολουθεί με 16 πόντους και τον Μπουτσιέλ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς, ξεχώρισαν οι Πρέπελιτς και Καμπατσά με 16 πόντους και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 53-43, 63-60, 86-92.