Η Αρμάνι «έραψε κοστούμι» στην Μπαρτσελόνα!

Αρμάνι - Μπαρτσελόνα

Euroleague

Sportal newsroom 23:26 - 07.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:38 - 07.04.2023

Η Αρμάνι Μιλάνο επιβλήθηκε (84-76) της Μπαρτσελόνα με εξαιρετική άμυνα και επιθετικό πλουραλισμό, στην 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Με «όπλο» την πολύ καλή άμυνα και την επιθετική πολυφωνία η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε εύκολα (84-76) της Μπαρτσελόνα, για την 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Φινάλε για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ανάλογο της φετινής του χρονιάς...
EUROLEAGUE

22:56 - 07.04.2023

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στη φετινή Euroleague με μια ακόμα ήττα στις λεπτομέρειες (84-88), αυτή τη φορά από την Άλμπα Βερολίνου, με τον Ντουέιν Μπέικον να αστοχεί και πάλι στα κρίσιμα σουτ στο τέλος.

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα μετά το πρώτο 10λεπτο κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ με υποδειγματική άμυνα και τους Σαμπάζ Νειπίερ, Νικολό Μέλι, Κάιλ Χάινς και Μπίλι Μπάρον να σκοράρουν μετατρέποντας την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο.

Η Μπαρτσελόνα από την τρίτη θέση της βαθμολογίας της EuroLeague έδειξε ότι είναι ευάλωτη αμυντικά και δυσκολεύτηκε αρκετά στην επίθεση όταν πιέστηκε από την Ιταλική ομάδα. Ο Κάιλ Κούριτς ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ισπανικής ομάδας και καλή παρουσία είχαν ακόμη οι Λαπροβίτολα, Τομπέι και Μίροτιτς, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα είχε τις λύσεις με τους Νίκολας Λαπροβίτολα και Νίκολα Μίροτιτς και έδειξε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού (18-21) απέναντι στην Ιταλική ομάδα που έπαιζε ουσιαστικά για το γοήτρο, καθώς έχει μείνει εκτός playoffs και απλώς θέλει να ολοκληρώσει τη φετινή σεζόν, όσο γίνεται καλύτερα.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, η Αρμάνι ανέβασε την απόδοση της και με τους Κάιλ Χάινς-Μπίλι Μπάρον να σκοράρουν ανέκτησε τον έλεγχο (39-36 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους, μέσα από την υποδειγματική τους άμυνα, καθώς δέχθηκαν μόλις 15 πόντους σ’ αυτή την περίοδο.

Η πολύ καλή αντιμετώπιση αμυντικά των «μπλαουγκράνα» επέτρεψε στην Αρμάνι να διευρύνει τη διαφορά της στο τέλος της τρίτης περιόδου με το επιμέρους 19-12 να πάρει μια σημαντική διαφορά (58-48 στο 30’), καθώς είχε επιθετικό πλουραλισμό έναντι της Μπαρτσελόνα που δυσκολεύονταν να βρει διαδρόμους για το καλάθι των Ιταλών.

Σην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι συνέχισε την καλή άμυνα, η Μπαρτσελόνα έδειξε μεγάλη αδυναμία στο σκοράρισμα και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +15 (77-62 στο 37’) γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-36, 58-48, 84-76.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 8(3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάνγκος 3(1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέλι 11(3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπάρον 12(2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέιπιερ 18(3/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρίτσι 10(2), Χολ, Σιλντς 5, Χάινς 10(5 ριμπάουντ), Ντατόμε 2, Φόγκτμαν 5.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Σανλί, Βέσελι 9(6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 2, Λαπροβίτολα 12(3), Αμπρίνες 3(1), Χίγκινς 6(2/7 σουτ), Τόμπι 12(2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κούριτς 17(4/5 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 11(1).