Η Βαλένθια απέδρασε με 100άρα από το Βελιγράδι

Χασιέλ Ριβέρο / © euroleague.net

Sportal newsroom 00:02 - 02.12.2022 / Ανανεώθηκε: 13:37 - 02.12.2022

Σε ένα παιχνίδι θρίλερ η Βαλένθια πέτυχε μεγάλη νίκη στο Βελιγράδι επί της Παρτιζάν με 100-96 στην παράταση για την 11η αγωστική της Euroleague.

Ο Πάντερ μπορεί να έκανε ότι μπορούσε για να δώσει στην Παρτιζάν τη νίκη κόντρα στην Βαλένθια αλλά έκανε το κρίσιμο λάθος στο φινάλε της παράτασης και η ισπανική ομάδα πλήγωσε το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κερδίζοντάς το με σκορ 100-96 για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με αυτό να τελειώνει ισόπαλο με 21-21 αν και η Βαλένθια ξέφυγε δις με τέσσερις (11-15 και 13-17 στο 6΄). Στο ξεκίνημα του δευτέρου η ισπανική ομάδα προσπέρασε δις με πέντε (29-34 στο 16΄ και 31-36 στο 17΄) αλλά η Παρτιζάν με ένα σερί 12-1 πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-37 με τον Πάντερ να δίνει το σύνθημα με δύο συνεχόμενα τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με το καλάθι του Νάναλι για πρώτη φορά με εννέα (49-40 στο 22΄) αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν μειώνοντας στον πόντο για το 54-53 με τον Ρόντεμπο στο 26΄ για να λήξει με 64-60. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βαλένθια και ισοφάρισε, και προσπέρασε με 73-77 με το καλάθι και φάουλ του Ρίβερο 3:23 για το 40΄ αλλά δεν είχε υπολογίσει στις ορέξεις του Πάντερ που με 2/2 βολές του στα 14΄΄ ισοφάρισε σε 84-84. Με το τρόπο αυτό το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο αφού ο Τζόουνς αστόχησε στο τρίποντο της νίκες με την εκπνοή.

Στην παράταση κλειδί για τη Βαλένθια ήταν το τρίποντο του Λόπεζ που έκανε το υπέρ της 90-93 σε συνδυασμό με το κρίσιμο λάθος του Πάντερ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί όπου η Παρτιζάν είχε μειώσει με το τρίποντο του Νάναλι σε 96-98, αλλά παρά την άμυνα που έβγαλαν οι γηπεδούχοι ο Αμερικανός ήταν απρόσεχτος και ο Χάρπερ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 96-100 στα 6΄΄.

MVP: Χασιέλ Ριβιέρο

Ο Χασιέλ Ριβιέρο έκανε τρομερή εμφάνιση ειδικότερα στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και το τελείωσε με 22 πόντους αλλά και 6 ριμπάουντ με όλα επιθετικά, ενώ στην παράταση καθοριστική ήταν και η συμβολή του Χάρπερ στο φινάλε της.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-37, 64-60, 84-84 (κ.δ.), 96-100 (παρ.).
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 12, Πάντερ 19 (3/7τρ.), Παπαπέτρου 4 (1/1 διπ., 0/3τρ.), Έξαμ 9, Μπροτζιάνσκι, Νάναλι 15 (2/9 τρ., 3 ασ.), Λεσόρ 22(10ριμπ.), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2, Μαντάρ 13 (2/3 τρ.).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μούμπρου): Χάρπερ 14, Κλαβέρ 9, Πουέρτο, Πραντίγια 6, Ουέμπ 18 (6/7 διπ., 2/3 τρ.), Λόπεζ 17,Τζοουνς 2, Ράντεμπο 4, Νούμπλιεβιτς 8, Αλεξάντερ, Ριβέρο 22 (9/14 διπ., 6ριμπ.).