Η Βαλένθια έκανε το «2 στα 2» με τον Ντέιβις απέναντι στη Φενέρμπαχτσε

Μπράντον Ντέιβις

@2023EuroleagueBasketball

Γιάννης Πάλλας 00:06 - 14.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:43 - 14.10.2023

Η Βαλένθια επικράτησε (77-74) της Φενέρμπαχτσε με τον Μπράντον Ντέιβις να είναι ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη Euroleague πέτυχε η Βαλένθια επικρατώντας (77-74) της Φενέρμπαχτσε, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπράντον Ντέιβις που τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο κορυφαίος της Φενέρμπαχτσε με 17 πόντους, αλλά στο τέλος αποβλήθηκε καθώς χρεώθηκε τεχνική ποινή σε εισαγωγική πάσα στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Η Τουρκική ομάδα από την πλευρά της έχει απολογισμό 1 νίκη επί της Αρμάνι στην Κωνσταντινούπολη και μια ήττα από τη Βαλένθια.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η Βαλένθια με πιεστική άμυνα αιφνιδίασε τη Φενέρμπαχτσε και ακουμπώντας την μπάλα στον Μπράντον Ντέιβις και τον Ντάμιεν Ίνγκλις «έχτισε» μια διαφορά 13 πόντων (22-9) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου. Οι Ισπανοί συνέχισαν πιέζοντας πολύ την τουρκική ομάδα που απειλούσε κυρίως με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ. Με την βοήθεια του Γιαμ Μαντάρ η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε από το -12 (36-24 στο 17’) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο -6 (39-33 στο 20’).

Στο τρίτο 10λεπτο η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη με καλάθι του Νάθαν Σέστινα έφερε τον αγώνα στα ίσια (45-45 στο 23.40’’). Η Τουρκική ομάδα βρήκε τρόπο να ανεβάσει την πίεση αμυντικά και να βάλει δύσκολα στη Βαλένθια. Ωστόσο, οι Ισπανοί αντέδρασαν και με συνεχόμενους πόντους του Μπράντον Ντέιβις ξέφυγαν ξανά (54-45 στο 26.20’’).

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε με τον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (57-53 στο 29’) πριν ολοκληρωθεί το τρίτο 10λεπτο με 1/2 ελεύθερες βολές του Μπουμπακάρ Τουρέ. Στην τελευταία περίοδο με τον Σέμι Οτζελέγε η Βαλένθια ανέβασε τη διαφορά στο +10 (63-53 στο 31’). Ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις πήρε για τα καλά μπροστά και με συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να ξαναβάλει την Τουρκική ομάδα μέσα στο ματς και πλησίασε στο -4 (63-59 στο 33’).

Με καλάθια από τους Παπαγιάννη, Γουίλμπεκιν και Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις η Φενέρμπαχτσε έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά (67-68 στο 36.40’’). Η Βαλένθια βρήκε τρόπο και με πόντους του Ντάμιεν Ίνγκλις επέστρεψε (70-68 στο 37’). Μεγάλο καλάθι του Τάιλερ Ντόρσεϊ από τα 6.75 βάζει ξανά μπροστά την Φενέρ (70-71 στο 37.30’’). Ο κορυφαίος παίκτης της Βαλένθια Μπράντον Ντέιβις σκόραρε (72-71 στο 38’) και ο Κρις Τζόουνς που είχε 5/10 σουτ εντός πεδιάς έδωσε «αέρα» 3 πόντων (74-71, 18’’) στους Ισπανούς.

Μετά το τάιμ άουτ ο Ουίλμπεκιν έχοντας στην άμυνα τον Ντέιβις πήγε ως το καλάθι και βρήκε στόχο (74-73), ενώ απέμεναν 12 δευτερόλεπτα για το τέλος της αναμέτρησης. Στην επόμενη επίθεση χωρίς να μπει η μπάλα στο παρκέ ο Ντόρσεϊ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ από την Γερμανίδα Πάντερ. Ο Κρις Τζόουνς ευστόχησε στην ελεύθερη βολή (75-73), αλλά χάθηκε η μπάλα στην επαναφορά στο παρκέ και η Φενέρμπαχτσε είχε την τελευταία επίθεση.

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν κέρδισε το φάουλ από τον Σέμι Οτζελέγε στα 5.3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά ευστόχησε στη μια από τις δυο βολές (75-74), καθώς έχασε τη δεύτερη. Ο Οτζελέγε πήγε το ριμπάουντ και του έγινε αμέσως φάουλ. Με 2/2 ελεύθερες βολές «έγραψε» το 77-74 που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς το τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν από το κέντρο του γηπέδου δεν βρήκε στόχο...

Ο Μπράντον Ντέιβις με 18 πόντους (4/4 ελεύθερες βολές, 7/13 δίποντα), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 21.17 λεπτά συμμετοχής. Αποτέλεσε τον πιο επιδραστικό παίκτη της ισπανικής ομάδας στη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως η Φενέρμπαχτσε είχε την ευκαιρία να πάει τον αγώνα στην παράταση, αλλά αυτή χάθηκε στο 75-73 όταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν ευστόχησε στη μια από τις δυο ελεύθερες βολές στα 5.3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.