Η Φενέρμπαχτσε σταμάτησε το σερί της Παρτιζάν σε αγώνα για γερά νεύρα

Παρτιζάν - Φενέρμπαχτσε

Sportal / Alexandar Dimitrejevic

Sportal newsroom 00:14 - 24.02.2023 / Ανανεώθηκε: 10:17 - 24.02.2023

Ο Δημήτρης Ιτούδης ήταν ο νικητής στη μονομαχία του με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αφού η Φενέρ δραπέτευσε με τη νίκη από το Βελιγράδι (94-97).

Η Παρτιζάν ηττήθηκε με σκορ 94-97 από την Φενέρμπαχτσε που σταμάτησε το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων νικών της στην Euroleague. Ο Δημήτρης Ιτούδης αναδείχθηκε νικητής στη μάχη με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με την ομάδα του να ανεβαίνει στο 15-9 της κατάταξης και να «ρίχνει» την αντίπαλό της στο 13-12, παίρνοντας παράλληλα και τη ρεβάνς για την ήττα της στο ματς του πρώτου γύρου.

Η βαθμολογία της Euroleague μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από την Αρμάνι Μιλάνο
EUROLEAGUE

23:16 - 23.02.2023

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ντεμπούτο του Χρήστου Σερέλη από την Αρμάνι Μιλάνο (78-76) και πλέον έχει 8 νίκες και 17 ήττες στη διοργάνωση - Ο Ιτούδης και η Φενέρ επικράτησε της Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς στο Βελιγράδι, νίκες για Ρεάλ και Μακάμπι.

Παρτζάν και Φενέρμπαχτσε καίγονταν για τη νίκη στην προσπάθειά τους να διατηρηθούν όσο πιο ψηλά γίνεται στη βαθμολογία και αυτό έδειξαν από το ξεκίνημα του αγώνα τους. Οι δύο αντίπαλοι έβλεπαν την κυριαρχία τους στο σκορ να εναλλάσσεται και καμία τους δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με ισοπαλία (22-22), αφού η Φενέρ επέστρεψε από το 12-5.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Φενέρμπαχτσε ευτύχησε να βλέπει τους Πιέρ και Μότλεϊ να κυριαρχούν, όμως η Παρτιζάν έβρισκε πάντα απαντήσεις και δεν άφηνε τους Τούρκους να επαναπαυθούν. Το ημίχρονο βρήκε τη Φενέρ να προηγείται στον πόντο (46-47) και όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα έσπαγε καρδιές.

Ο Γκούντουριτς μπήκε στην εξίσωση της επίθεσης για την ομάδα του Ιτούδη και η Φενέρ κατάφερε να κρατηθεί όρθια στην πίεση των Σέρβων. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς φαίνονταν αποφασισμένοι για τη νίκη, όμως οι φιλοξενούμενοι θα πουλούσαν ακριβά το τομάρι τους. Το 69-68 του 30'  οδήγησε το παιχνίδι σε κατάσταση - θρίλερ και ο πιο συγκεντρωμένος πλέον είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στο κλείσιμο του αγώνα η Φενέρ πήρε διαφορά 8 πόντων, όμως η Παρτιζάν επέστρεψε ξανά από το 78-85 και με σκληρή άμυνα έφερε το ματς στο τρίποντο 10'' πριν το τέλος (92-95). Εκεί όμως δεν ήταν ψύχραιμη κι έτσι η Φενέρ πήρε τη νίκη και ανέβηκε στο 15-9 της κατάταξης, ενώ οι Σέρβοι έπεσαν στο 13-12.

MVP: Μάρκο Γκούντουριτς

Ο Πιερ τα έβαζε με κλειστά τα μάτια, ο Μότλεϊ τα πήγε εξαιρετικά κόντρα στον Λεσόρ, όμως ο Γκούντουριτς έκανε φοβερό ματς. Σημείωσε 25 πόντους κι έδωσε άλλες 7 ασίστ, σε ένα ονειρεμένο βράδυ.

Δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 2, Αβράμοβιτς 2, Πάντερ 25 , Σμάιλαγκιτς 9 , Παπαπέτρου 7 , Έξουμ 17 , Νάναλι 2, Λεσόρ 15, Τριφούνοβιτς, Μάνταρ 15

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλι 14, Μπίρσεν, Γουίλμπεκιν 15, Έντουαρντς 4, Χέιζ-Ντέιβις 6, Πιερ 21, Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 25, Μπούκερ 5, Καλάθης 3