Η Παρτίζαν πέρασε σαν οδοστρωτήρας από το Αστρομπάλ

Τζέιμς Νάναλι

(Photo by Cyril Lestage/Euroleague Basketball via Getty Images)

Νίκος Καλαμπάκας 22:47 - 12.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:32 - 13.10.2023

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πήρε η Παρτίζαν που πέρασε με σκορ 88-62 από την έδρα της Βιλερμπάν.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Παρτίζαν. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επιβλήθηκε της Βιλερμπάν στη Γαλλία με σκορ 62-88 και έσπασε το ρόδι για φέτος, αφού την πρώτη αγωνιστική είχε ηττηθεί στην έδρα της Μακάμπι. Νάναλι και Λεντέι ήταν οι κορυφαίοι για τους Σέρβους που δεν δυσκολεύτηκαν να δραπετεύσουν με το «διπλό» από το Αστρομπάλ.

Η Παρτίζαν ξεκίνησε δυνατά και από την πρώτη κιόλας περίοδο πήρε προβάδισμα στο σκορ, αφού στο 10ο λεπτό το ταμπλό έδειχνε 13-17. Η δεύτερη περίοδο ήταν καταιγιστική για τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που πάτησαν το γκάζι κι εξαφανίστηκαν. Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στο +14 για τους φιλοξενούμενους (29-43).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Παρτίζαν ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο, Νάναλι, Λεντέι, Πάντερ και Σμάιλαγκιτς έδιναν λύσεις στο σκοράρισμα και οι φιλοξενούμενοι δεν αγχώνονταν για το τελικό αποτέλεσμα. Στο 30' το σκορ ήταν 48-72, ενώ τελικά ο αγώνας έληξε με 26 πόντους υπέρ της ομάδας του Βελιγραδίου (62-88).

MVP: Ζακ Λεντέι

Με 13 πόντους που προήλθαν από 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/5 βολές και 7 ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος του παρκέ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η Βιλερμπάν δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα, την ώρα που η Παρτίζαν έδειχνε αποφασισμένη για το διπλό. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ευτύχησε να έχει 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μοιραία έφτασε στη νίκη.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Η Παρτίζαν υποδέχεται την Τρίτη 17/10 την Μπαρτσελόνα στο Βελιγράδι ενώ η Βιλερμπάν φιλοξενείται την ίδια μέρα από την Εφές.

Διαιτητές

Λότερμόζερ, Μόγκουλκοτς, Ραντόικοβιτς

Δεκάλεπτα: 13-17, 29-43, 48-72, 62-88

Έκανε ότι ήθελε η Ρεάλ Μαδρίτης στην Τουρκία συντρίβοντας της Εφές
EUROLEAGUE

22:23 - 12.10.2023

Η Εφές δεν βρήκε λύσεις απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης και μοιραία ηττήθηκε με σκορ 80-103. Φοβερή εμφάνιση από τον Γιαμπουσέλε που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Κοζέρ, 15 ο Καμπάτσο και 14 ο Χεζόνια.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Σκοτ 9, Λι 6, Καχούντι 3, Λοβέρν 3, Λουγουαγού-Καμπαρό 10 , Έντουιν Τζάκσον 5, Ντε Κολό 4, Εγκμπούνου 6, Εντιαγέ, Φρανκ Τζάκσον 16

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13, Αβράμοβιτς 4, Κοπρίβιτσα 4, Πάντερ 11, Σμάιλαγκιτς 12, Νάναλι 17, Τριφούνοβιτς 3, Άντζουσιτς 8, Ντόζιερ 6, Πονίτκα 2, Καμίνσκι 8