Η Βιλερμπάν διέλυσε τη Βαλένθια στη βραδιά του Ντε Κολό

Aχιλλέας Μαυροδόντης 00:14 - 05.04.2024 / Ανανεώθηκε: 02:02 - 05.04.2024

Η Βιλερμπάν έκανε την καλύτερη εμφάνισή της την φετινή σεζόν, με την ομάδα από τη Λυών να διαλύει την Βαλένθια, επικρατώντας στην Ισπανία με 98-69, σε μια βραδιά που ο Νάντο Ντε Κολό έγραψε ιστορία!

Η Βιλερμπάν έκανε ένα πάρτι στην Ισπανία, με την γαλλική ομάδα να επικρατεί με 98-69 της Βαλένθια και να φτάνει τις 8 νίκες στην φετινή Euroleague.

Από την αρχή του αγώνα η Βιλερμπάν είχε τον πρώτο λόγο, με την διαφορά ολοένα και να αυξάνεται, φτάνοντας στο τέλος κοντά στους 30 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Βιλερμπάν έφτασε στις 8 νίκες και πλέον χαμογελά ενόψει της συνέχειας, ενώ η Βαλένθια υποχωρεί στο 14-19, μένοντας οριστικά εκτός 10άδας.

Η βραδιά βέβαια ανήκε στον Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος, απέναντι στην πρώην ομάδα του, ξεπέρασε τον Βασίλη Σπανούλη και ανέβηκε στην δεύτερη θέση των σκόρερ στην ιστορία της Euroleague.

Πέντε παίκτες της Βιλερμπάν (από τους 10 που είχαν συνολικά διαθέσιμους για την αναμέτρηση) τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Λοβέρν να έχει 21, τον Ντε Κολό 19.

Από το… ναυάγιο της Βαλένθια, Τζόουνς και Χάρπερ είχαν 18 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Βιλερμπάν, μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο τετράλεπτο (9-11) πήρε τον έλεγχο. Ο Νάντο Ντε Κολό, με έξι συνεχόμενες βολές, έγραψε το 9-17, με την γαλλική ομάδα να διατηρεί το +8 μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (19-27).

Στην δεύτερη περίοδο η Βαλένθια μπήκε δυνατά και χάρη σε ένα 10-2, ισοφάρισε σε 29-29, όμως... δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο. Ο Ντε Κολό πήρε και πάλι από το χέρι την ομάδα του και με ένα 8-0 την έφερε μπροστά με 29-37. Λόπεθ Αροστέγκι και Κλαβέρ μείωσαν σε 36-41, όμως νέο τρίποντο του Ντε Κολό έφερε το 36-44, ο Οτζελέγε πέτυχε το 38-44, όμως ένα νέο 8-0 της Βιλερμπάν την έφερε στο +14, με το φινάλε του ημιχρόνου (38-52.

Και αν στο πρώτο ημίχρονο η Βιλερμπάν είχε τον πρώτο λόγο στο ματς, στο δεύτερο οι Γάλλοι… έπαιζαν μόνοι τους! Η Βιλερμπάν ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα ασύλληπτο 17-0 (!) που έστειλε την διαφορά στην… στρατόσφαιρα (38-69) προτού ο Λόπεθ Αροστέγκι πετύχει τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων μετά από πέντε… στείρα λεπτά (40-69). Ένα νέο 10-0 των φιλοξενούμενων έφερε το ματς σχεδόν στο double score (40-79), με το εφιαλτικό, για τους γηπεδούχους, τρίτο δεκάλεπτο, να ολοκληρώνεται με 45-79 και επιμέρους σκορ 7-27!

Φυσικά το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Βιλερμπάν να κατεβάζει το… πόδι από το γκάζι, δίνοντας την δυνατότητα στην Βαλένθια να μαζέψει ελαφρώς την… χαοτική διαφορά που είχε δημιουργηθεί. Τελικό σκορ 69-98 και νίκη για την Βιλερμπάν.

Η βραδιά ανήκε στον Νάντο Ντε Κολό και λογικό. Πέραν του ότι ξεπέσασε τον Βασίλη Σπανούλη, ο Γάλλος είχε 19 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, σε μια γεμάτη εμφάνιση.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Βαλένθια δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα. Στα ριμπάουντ η Βιλερμπάν την διέλυσε με 43 έναντι 27, ενώ τα ποσοστά των νυχτερίδων ήταν... ένα χάλι!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-27, 38-52, 45-79, 69-98

Δείτε το Box Score του αγώνα με ένα κλικ ΕΔΩ

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Η Βαλένθια παίζει εκτός έδρας απέναντι στην Παρτίζαν (12/4, 21:30), ενώ η Βιλερμπάν κλείνει τη φετινή σεζόν με εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Μπαρτσελόνα (12/4, 22:00).

🔴Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 86-89: That's Ράιτ στην Stark Arena!