Aγωνία για Ντόντσιτς στη νίκη του Ντάλας - Ανατροπή για τους Λέικερς! (vids)

ΛεΜπρόν Τζέιμς / © photo by Dylan Buell / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 06:55 - 03.02.2023 / Ανανεώθηκε: 09:36 - 03.02.2023

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 10 πόντους στην τελευταία περίοδο και 26 συνολικά οδήγησε τους Λέικερς στη νίκη (112-111) επί των Πέισερς στην Ιντιάνα - Το Ντάλας είδε τον Λούκα Ντόντσις να εγκαταλείπει, αλλά νίκησε (111-106) τους Πέλικανς.

Με τον τρόπο παιχνιδιού της νιότης του, δηλαδή με δυναμικά drive που θυμίζουν πορεία τρένου πάνω σε ράγες, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς οδήγησε τους Λέικρς στη νίκη με 112-111 απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς.

Μάλιστα, για να συμβεί αυτό, έπρεπε να επιστρέψουν και από το -12 στην τελευταία περίοδο. Στο ξεκίνημά της οι Ινδιάνοι ήταν μπροστά στο σκορ με 96-84, αλλά ο «Βασιλιάς» βάζοντας 10 από τους 26 πόντους του στα τελευταία 8’30 λεπτά ανέτρεψε στην κατάσταση.

Με τρίποντο 2’35’’ πριν το τέλος, έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα, ενώ το καλάθι της νίκης το έβαλε ο Άντονι Ντέιβις στα 35’’ πριν από το τέλος και ολοκλήρωσε τον αγώνα του με 31 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Πλέον, στον ΛεΜπρόν απομένουν 63 πόντοι για να συμπληρώσει τους 38.387 του Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών. Και αυτό αναμένεται να γίνει σε 2-3 ματς από τώρα. Άντε, το πολύ, τέσσερα!

Η… απάντηση του Μπάρετ και η νίκη των Νικς επί των Χιτ - Πιάστηκαν στα χέρια Μίτσελ και Μπρουκς, στη νίκη των Καβς (vids)
NBA

07:26 - 03.02.2023

O Αρ Τζέι Μπάρετ με 30 πόντους εξήγησε με πράξεις στον προπονητή του ποια είναι η θέση του και η Νέα Υόρκη επικράτησε (106-104) των Χιτ. Γκρίνιες στο Κλίβελαντ και νίκη των Καβς (128-113) επί των Γκρίζλις.

Ντάλας - Νέα Ορλεάνη: 111-106

O Ντόντσιτς αποχώρησε τραυματίας στη νίκη των Μαβς

Οι Μάβερικς νίκησαν, ολοκληρώνοντας έτσι το έργο που είχε αφήσει στη μέση ο Λούκα Ντόντσιτς. Ο Σλοβένος εγκατέλειψε το ματς 6’47’’ πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου κι ενώ είχε προλάβει μέχρι τότε -σε 23 αγωνιστικά λεπτά- να βάλει 31 πόντους.

Οι Πέλικανς είχαν μιάμιση περίοδο να εκμεταλλευτούν την απουσία του, αλλά οι Καουμπόηδες στάθηκαν όρθιοι και τελικώς επικράτησαν με 111-106.

Πέραν από τον Ντόντσιτς, o οποίος έπεσε πολύ άσχημα στο παρκέ, όταν προσπάθησε να καρφώσει ανάμεσα στον Μπράντον Ίνγκραμ και τον Γιόνας Βαλαντσιούνας, ο Σπένσερ Ντίνγουιντι, ανέλαβε την ηγεσία στο τέλος. Προσέφερε συνολικά 21 πόντους, ενώ για τους Πέλικανς που έπαιξαν και πάλι χωρίς τον τραυματία Ζάιον Ουίλιαμσον, ο Ίνγκραμ ήταν πρώτος σκόρερ με 26 πόντους, ενώ είχε 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Σικάγο - Σάρλοτ: 114-98

Οι Μπουλς νίκησαν και ο Ζακ ΛαΒίν δεν ήταν πρώτος σκόρερ. Ούτε ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν. Αυτή τη φορά τους περισσότερους τους έβαλε ο Άγιο Ντοσούνμπου. Είχε 22 πόντους και οδήγησε τους Ταύρους σε μία εύκολη επικράτηση με 114-98 επί των Χόρνετς. Επίσης, ο Κόμπι Ουάιτ από τον πάγκο πρόσθεσε 20 πόντους, ενώ για τους Χόρνετς ο Τέρι Ροζίερ σταμάτησε στους 23.