Η Καρδίτσα με μεγάλη ανατροπή υπέταξε το Περιστέρι

Sportal newsroom 19:11 - 11.02.2023 / Ανανεώθηκε: 02:09 - 12.02.2023

Η Καρδίτσα είδε τον... χάρο με τα μάτια της απέναντι στο Περιστέρι, όμως έκανε μια απίστευτη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στη νίκη με 86-80!

Η Καρδίτσα δεν... τρόμαξε απέναντι στο Περιστέρι, παίρνοντας μια τεράστια νίκη με 86-80, η οποία μπορεί να είναι και η... μισή παραμονή για τους νεοφώτιστους!

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -9 στο 31', όμως δεν έχασαν το μυαλό τους. Αντιθέτως, παίζοντας με ηρεμία και πιέζοντας στην άμυνα, γύρισε το παιχνίδι και έφτασε στην τελική επικράτηση, η οποία τους ανεβάζει στο 3-13.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το Περιστέρι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα στο δεκάλεπτο με 16-24, όμως η Καρδίτσα δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει.Με πρωταγωνιστή τον Γκάβροσεκ, η Καρδίτσα έκανε σερί 8-0 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και ισοφάρισε 24-24. Οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και το ημίχρονο έκλεισε στο 41-37.

Ένα σερί 12-0 για το Περιστέρι άλλαξε την κατάσταση της αναμέτρησης, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να παίρνει τον έλεγχο και να κάνει το 60-67 στο 30', ενώ έφτασε και στο 60-69 στο 31'. Κάπου εκεί ήρθε η ώρα της Καρδίτσας!

Τα συνεχόμενα τρίποντα του Γκάβροσεκ βοήθησαν την Καρδίτσα να μειώσει στον πόντο με ένα σερί 8-0, ενώ στο τέλος ο Πρίτζετ πήρε την κατάσταση στα χέρια του! Ο Αμερικανός με σερί πόντους έκανε το σκορ 86-80 στο μισό λεπτό πριν τη λήξη, με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να παίρνει έτσι μια τεράστια νίκη με 86-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80
Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Έβανς 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 4, Γκιουζέλης 5 (1), Γουέστ 4 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γκάλινατ 24 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Πρίτζετ 20 (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πίτερς, Αθηναίου 2, Γκάμπροβσεκ 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαρικόπουλος 3 (4 ριμπάουντ).
Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (6/11 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φρανσίσκο 13 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Ραντάνοβ 11 (1), Ντένμον 13 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές), Κασελάκης 6 (0/6 τρίποντα), Κόλεμαν, Μωραΐτης 9 (1), Χουγκάζ, Χάμερ 11.