Η Καρσίγιακα σόκαρε την Εφές

Σέιν Λάρκιν

Sportal newsroom 20:46 - 28.01.2024 / Ανανεώθηκε: 22:39 - 28.01.2024

Η Καρσίγιακα επιβλήθηκε της Εφές με 99-81 και έδωσε στη Φενέρ την ευκαιρία να συγκατοικήσει στην πρώτη θέση της κατάταξης με την ομάδα του Εμρέ Τσαν.

Πικρή ήττα στην έδρα της Καρσίγιακα γνώρισε η Εφές για την 18η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 99-81 και έριξαν την ομάδα του Εμρέ Τσαν στο 15-3 της κατάταξης, εκεί που βρίσκεται και η Φενέρ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Βίτο Μπράουν που σημείωσε 29 πόντους, ενώ 26 πρόσθεσε για τους νικητές ο Κάρεϊ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν άφησαν τους παίκτες της Εφές να αναπνεύσουν. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά 8 πόντων για τους γηπεδούχους (27-19) που στη συνέχεια ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και βρέθηκαν στο +18 στο ημίχρονο (57-35).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα, με αποτέλεσμα να βρίσκονται συνεχώς πίσω στο σκορ.

Το τελικό 99-81 ανέβασε τους γηπεδούχους στο 12-6 και την 4η θέση της κατάταξης.

Η Εφές πλέον ετοιμάζεται για τη διαβολοβδομάδα της Euroleague, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τις Ζάλγκιρις και Αρμάνι.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 57-35, 75-61, 99-81