Βήμα πρόκρισης για την Ελευθερία Μοσχάτου στη Ρουμανία

Οι παίκτριες της Ελευθερίας Μοσχάτου πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Κλουζ

Youtube

Νίκος Καλαμπάκας 20:14 - 21.09.2023 / Ανανεώθηκε: 20:15 - 21.09.2023

Σπουδαία νίκη της Ελευθερίας Μοσχάτου στη Ρουμανία επί της Κλουζ (62-47) που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην ελληνική ομάδα που την επόμενη Τετάρτη 27/9, υποδέχεται τις Ρουμάνες στην ιστορική της έδρα.

Σπουδαία νίκη πέτυχε στη Ρουμανία η Ελευθερία Μοσχάτου επί της Κλουζ, κάνοντας παράλληλα βήμα πρόκρισης για τους ομίλους του Eurocup. Η ομάδα της Αθήνας επιβλήθηκε με σκορ 62-47 και πήρε σοβαρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς η οποία θα διεξαχθεί στις 27/9 στο Μοσχάτο και την ιστορική έδρα της ομάδας που βρίσκεται στο κλειστό της οδού Μιαούλη.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο η Ελευθερία ήταν κάπως... αγχωμένη, η ελληνική ομάδα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και τελικά έφτασε σε νίκη με διαφορά 15 πόντων, που της δίνει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκρισης.

Κορυφαία για την ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη ήταν η Ζεκ που σημείωσε 22 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε η Κίσερ, 9 η Σπάθαρου και από 8 οι Τούρουντιτς και Μπίκλε.

Η Πάνα προσπάθησε για τις Ρουμάνες όμως ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 πόντους, ενώ από 9 πρόσθεσαν οι Μπόικο και Κέλεμεν.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις αντιπάλους ισόπαλες στο 11-11, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελευθερία με όπλο της την άμυνα πήρε κεφάλι στο σκορ και δεν το έχασε ποτέ. Το ημίχρονο βρήκε την ελληνική ομάδα μπροστά με 9 πόντους (31-22), όμως η Κλουζ με την έναρξη της 3η2 περιόδου θέλησε να βάλει δύσκολα στην Ελευθερία και τελικά στο 30' είχε μειώσει στους 5 (41-46).

Η Ελευθερία ανέβασε αισθητά την απόδοσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δραπετεύσει με νίκη 15 πόντων (47-62).

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-31, 41-47, 47 - 62

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Χατζηδάκη): Μπάικλ 8 (9 ριμπάουντ), Κάισερ 10 (3 ριμπάουντ), Νάτσκου, Πάνγκαλος 5 (1), Ζετς 22 (3/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Σπαθάρου 9 (3), Ταμπάκου, Τούρουντιτς 8 (9 ριμπάουντ, 8 λάθη, 5 κλεψίματα)